• Derby nám nevyšlo, Podbrezovej sme podľahli 2:3
A tím / MFK Dukla (PR) / 07.08.2021

Derby nám nevyšlo, Podbrezovej sme podľahli 2:3

Zo zápasu s Podbrezovou v Žiari nad Hronom (S. Schwarz)

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly si v treťom kole druhej ligy zmerali sily s Podbrezovou. Hralo sa v Žiari nad Hronom, my sme boli v pozícii domáceho mužstva a hoci sme viedli v prvom polčase 2:1, napokon sme derby prehrali 2:3.

Pred stretnutím sa oba kolektívy pripojili k výzve Asociácie klubov II. futbalovej ligy s transparentom Za šport bez podmienok. Potom sme zablahoželali asistentovi trénera Štefanovi Rusnákovi k jeho životnému jubileu 50 rokov, a to práve presne na deň tohto zápasu. Dostal spomienkový dres s číslom 50 a darčekový kôš.

Úvod duelu nám však nevyšiel. Inkasovali sme už v tretej minúte, keď sa Galčík predral stredom ihriska až do šestnástky a strelou cez našich obrancov nedal nášmu gólmanovi žiadnu šancu – 0:1. Mohlo byť aj horšie, ak by sme v jedenástej minúte neodzbrojili od lopty nebezpečne číhajúceho Pavúka. Vyrovnali sme napokon po štvrťhodine hry. Priamy kop zahral Polievka, vyslal skvelý center pred bránku, kde operoval dobre telom Jakub Šulc1:1. O minútu na to si Hanes dobre nabehol na vysokú loptu do veľkého vápna, ale tiesnený protihráčom zakončil tesne vedľa žrde. V osemnástej minúte mu to už vyšlo. Richtárech ho pekne našiel voľného na pravej strane, Adam Hanes mal veľa priestoru i dostatok času aby z asi 15 metrov parádne zavesil loptu pod brvno – 2:1. V tejto pasáži prvého dejstva mala Dukla viac z hry a mohli sme pridať i ďalší gól. Blízko bol k nemu po prihrávke Hanesa náš kapitán Polievka, no dostal sa už do uhla a z kraja päťky zakončil vedľa opačnej protiľahlej žrde, keď sa lopta kotúľala popri bránkovej čiare. V tridsiatej minúte sme znovu inkasovali, z ľavej strany putovala presná centrovaná lopta do päťky, kde najprv z voleja zakončoval nepokrytý Pavúk, Hruška loptu vyrazil, no na následnú dorážku spomínaného futbalistu už nemal nárok – 2:2. O päť minút neskôr sme poriadne ´zatrnuli´, pretože Migaľa dával hlavou malú domov, no nepresne povedľa Hrušku a lopta sa našťastie dokotúľala priamo do žrde, následne ju odrazenú náš gólman dobehol. Problémy nám robil dvakrát i Kukoľ, keď najprv zakončoval v šestnástke, s tečovanou loptou si Hruška poradil a potom náš brankár predviedol spoľahlivý zákrok aj po tvrdej koncovke spomínaného hráča Podbrezovej z väčšej vzdialenosti. Pred prestávkou sme mohli ísť do vedenia, pretože Willwéber pekne vysunul Hanesa, ale ten voľný spoza šestnástky iba vyprášil rukavice brankára Ludhu.

Po zmene strán to už nebol žiadny festival šancí. V 49. minúte predviedol peknú strelu spoza veľkého vápna hosťujúci Kováčik, náš gólman musel loptu vyškriabať spod brvna. Potom sa nám zranil Kojnok, nahradil ho Slaninka. Hra bola vyrovnaná, ale chýbali príležitosti na jednej či druhej strane. Podbrezovčania dobre bránili a pohrozili po priamom kope z ľavej strany Grendelom, ten prekvapivo pálil medzi žrde, keď sa skôr čakal center, Hruška s problémami zasiahol. Kapituloval však napokon v osemdesiatej minúte. Opäť mali Železiari výhodu priameho kopu, tentoraz z pravej strany, Galčík poslal dobrý center pred bránku, kde najvyššie vyskočil M. K. Bartoš a hlavou sa presadil v črtajúcom sa súboji s našim brankárom – 2:3. O dve minúty na to súper ešte pohrozil z brejku, keď Galčík našiel hlavu striedajúceho Adekunleho Issu, Duklu podržal Hruška. V 85. minúte išla do útoku naša nová posila Depetris, ale v zostávajúcom čase sa do koncovky žiaľ tento rodený Argentínčan so slovenským občianstvom nedostal. Podbrezovčania si tesné vedenie postrážili a tešili sa v Žiari nad Hronom z troch získaných bodov.

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 2:3 (2:2)

Góly: 16. Šulc, 18. Hanes – 3. Galčík, 30. D. Pavúk, 80. M. K. Bartoš. Rozhodoval: Dzivjak. ŽK: Slaninka – Galčík, Grendel, Kováčik. Diváci 478.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Pišoja, Kupčík, Kojnok (58. Slaninka) – B. Ľupták – Hanes (85. Depetris), Willwéber, Richtárech, Polievka – Šulc (85. Prikryl)

Podbrezová: M. K. Bartoš, Bakaľa, Godál – P. Kováčik, Ďatko, Špyrka (70. Adekunle Issa), Kukoľ (63. Grendel), Grešák (78. Barbora) – Galčík, D. Pavúk (78. M. Oravec)

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Súper vyhral zaslúžene tento zápas. Vstúpili sme do neho zle, počas celého stretnutia sme sa nevedeli dostať do tempa. Takto sa za Duklu Banská Bystrica nehrá. Gratulujem teda súperovi k zaslúženej výhre. My sme síce viedli 2:1, no chcel som, aby sme hrali úplne inak než čo sme predvádzali na ihrisku. Som osobne veľmi sklamaný. Treba uznať aj kvalitu Podbrezovej, v obrane má skúsených futbalistov, takže šance sme si najmä v druhom polčase nedokázali vypracovať. Pre nás by bola výhra, ak by sme tento duel remizovali. Takto však hrať rozhodne nemôžeme, teda bez toho, aby sme si nabiehali, vyhrávali súboje a makali na ihrisku, takýmto futbalom sa určite nepresadíme.“

Adam Hanes, strelec nášho druhého gólu: „V prvom polčase to bol z jednej i druhej strany behavý futbal. Padli štyri góly, zahodilo sa niekoľko šancí. Škoda, že aj ja som zahodil ďalšie dve. Mrzí ma to, mohol som nakloniť misky váh na našu stranu. V druhom polčase súper často držal loptu, dobre vykrýval priestory, my sme sa snažili, ale chýbal nám možno i kúsok šťastia vo finálnej fáze. Nejaké centre pred bránku išli, no trafili sme buď prvého ich hráča alebo lopta preletela cez päťku. Musíme ísť ďalej. Čakajú nás Košice, tam sa môžeme tešiť, ak vyhráme. Takže neradno dlho smútiť, musíme celý týždeň poctivo na tréningu makať a dúfam, že v piatok budeme v Košiciach po zápase veselší.“

Roman Skuhravý, tréner Podbrezovej: „Z môjho pohľadu to bol na tretie kolo nadštandardný zápas z oboch strán. Mal som pocit, že až na takých šesť minút po vyrovnávajúcom góle Dukly sme mali duel pod kontrolou. Veľmi si vážim, že sme proti silnému súperovi túto výhru dosiahli. Verím, že nás povzbudí do ďalšej práce. Chceme byť lepší vo všetkých fázach hry. Tento zápas rozhodli aj individuálne kvality niektorých hráčov, som rád, že viac ich bolo na našej strane.“

Námestovo – Skalica 0:0, Humenné – Šamorín 3:1, Bardejov – Komárno 1:4, Trebišov – Dubnica 1:1, Slovan B – Púchov 1:1, Žilina B – Petržalka 1:4, Rohožník – Košice 1:7.

Naša mestská futbalová Dukla sa v 2. lige predstaví v štvrtom kole na ihrisku súpera, konkrétne už v piatok 13. augusta o 17.00 hodine a sily si zmeriame na východe republiky s FC Košice.

FOTOGALÉRIA (autor: Samuel Schwarz):

MFK Dukla v Poprade prehrala, z bojov v Slovenskom pohári vypadla...