• Dorastenci poslali Juventus do Žiliny s gólovými nádielkami
Dorast / Jozef Mazár, foto: Roman Reptiš / 31.03.2019

Dorastenci poslali Juventus do Žiliny s gólovými nádielkami

O takéto herné pozície tesne pred brankárom Makeľom v bráne Juventusu Žilina nebolo zo strany mladých futbalistov MFK Dukla U19 núdza.

Obidva dorastenecké "mančafty" sú na čele svojej súťaže a zmena sa neočakávala ani po stretnutí s Juventusom Žilina.

V ideálnom futbalovom počasí na umelej tráve banskobystrických Štiavničiek sa starší dorastenci MFK Dukla ujali vedenia veľmi rýchlo. Všetko zariadil stopér Branislav Plško gólom v 3. minúte zápasu. Potom sa necelá stovka divákov zabávala na neplodnej prevahe domáceho kolektívu, ktorý pôsobil herne oveľa vyzretejšie, ale jeho hráči tiež často kopili v rozohrávke nepresné prihrávky a v koncovke boli pred bránou Juventusu Žilina často strelecky bezzubí. Až na 28. minútu, kedy dal druhý gól Peter Bača, ktorý posilnil MFK Dukla z Dolného Kubína, kde vyrastal futbalovo v mládežníckych kolektívoch. 'Má pomerne dobré čítanie hry, vie sa presadiť v hre jedného na jedného a čo je najpodstatnejšie, zapisuje sa tiež na listinu strelcov' – povedal pre mfkdukla.sk a Klub priateľov Dukly skúsený futbalový harcovník Miloš Targoš, známy aj ako tréner z lavičky armádnej Dukly, keď nastupovala v pohárovej Európe proti slávnemu Ajaxu Amsterdam.
Nám sa ešte viac páčil výkonom v druhom polčase striedajúci 17 ročný futbalista Tomáš Koreň, ktorý príchodom na ihrisko priniesol so sebou celkom pohľadné futbalové tempo do zápasu a vďaka tomu sa stal súboj o body jednoznačnou záležitosťou pre chlapcov v červeno – bielych dresoch. Spolu s ním vybehli na trávnik od 46. minúty aj Filip Galko, Patrik SolivajsMichal Piaček. Striedali Olivera Kováčika, Kristiána Herca, Dalibora Gondu a na prekvapenie aj slabo hrajúceho Radovana Môcika, ktorého tréneri skúšali v zostave druholigového mužstva seniorov. Môcik sa v tomto zápase zle pohyboval, nepresne rozohrával a bol asi najpomalším hráčom na hracej ploche. Až po zápase sme sa dozvedeli, že od štvrtkového tréningu mal problém so zranením stehenného svalu. Keď Oliverovi Kováčikovi na pravej strane obrany niekoľko krát ušiel po krídle Patrik Schmiester potvrdilo sa, že s loptou v momente prihrávky nemusí byť rýchlejší lepší šprintér. Futbalová hra sa odvíja predovšetkým od myšlienky v hlave a ak k tomu dokáže hráč využiť aj fyzické parametre, potom exceluje. Taký talentovaný futbalista po hracej ploche tentoraz v tomto súboji nebehal, hoci snahu nemožno chlapcom z oboch kolektívov uprieť. Samuel Straka s kapitánskou páskou vytvoril s Branislavom Plškom zaujímavú stopérsku dvojicu, v útočnej fáze sa snažili Martin Hrudkay či Adam Kostúr, veľa snahy preukázal aj Nikolas Miloš Pollák, ale na I. dorasteneckú ligu by také výkony sotva stačili. Aj keď viacerí zo spomenutých budú ešte ligovými dorastencami aspoň rok. Prísľub do budúcnosti. Realita? Tvrdo na sebe pracovať ďalej, aby sa vidina prvoligovej kvalifikácie nevzdialila.
Brankár Štefan Šidlovský až na jeden moment prakticky prácu nemal a tak pri veľkej prevahe bolo zákonitosťou, že obranné snaženie sotva priemerne hrajúcich futbalistov Akadémie Juventus Žilina, z ktorých podaktorí okúsili prvoligový dorastenecký chlebík v známejšom MŠK Žilina, nevydržalo. Brankár Tomáš Moskať kapituloval za posledných 7 minút zápasu ešte dvakrát a prehra s celkom slušným prídelom bola dokonaná. O góly sa zaslúžili v 83.minúte Patrik Solivajs a v 90.minúte upravil konečný výsledok Filip Galko.

MFK Dukla Banská Bystrica – Akadémia Juventus Žilina 4:0(2:0)

Góly: B.Plško, P. Bača, P.Solivajs a F.Galko

ŽK: M. Hrudkay, P. Solivajs M.Žitník, P. Schmiester, Š. Káčer

Rozhodovali: Peter Jodas  Ján Urda, Marek Marko

Sledovalo asi 70 divákov.

Dušan Tóth, tréner MFK Dukla U19: 'Myslím si, že rýchly prvý gól nám viac uškodil ako pomohol. Z našej hry sa dala odčítať nervozita, ktorá sa prejavila najmä pri nepremieňaní našich dobrých streleckých príležitostí v gól. Už za prvý polčas ic h bolo dosť a už za prvý polčas mohlo byť skóre jednoznačnejšie v náš prospech. Druhú polovicu zápasu sme začali obrovským tlakom, ale góly znova neprichádzali. Súper nás držal v ostražitosti snahou o rýchle protiútoky. Nakoniec naša veľká herná prevaha vyústila v závere v góly.'

Aj stretnutie mladšieho dorastu U17 medzi oboma družstvami nemalo herne vysokú úroveň. Hostia sa v podstate poriadne ani nedostali za celý zápas pred bránu MFK Dukla. Hrali pomerne staticky, v domácom celku takmer každý futbalista, ktorý dostal príležitosť, spôsobom hry prevyšoval svojho protihráča i ostatných v čierno – bielom oblečení. Už počas rozcvičky sme začuli od hráčov Akadémie Juventus Žilina konštatovanie: 'Prehrajme radšej kontumačne, lebo asi dostaneme v riadnom zápase vyšší prídel.' Ten, kto to povedal mal pravdu. Ten kto prišiel na zápas videl v podaktorých fázach špičkové akcie zo strany Dukly. Hlavne pred prvým gólom v 20. minúte objektívny divák tlieskal veľmi vtipnej narážačke medzi Jozefom KandalomAndrejom Čilíkom, ktorí si ju v obrannom zoskupení hosťujúcich stopérov zopakovali dvakrát, aby nakoniec posunul loptu Čilík Adamovi Hanesovi a ten dal vedúci gól. Potom najmenej trikrát uvoľnil svojich spoluhráčov do veľmi výhodných streleckých príležitostí Jozef Kandala, ale do polčasu už domáci neskórovali. Dokonca ani z dobre zahrávaných rohových kopov, ktoré okomentoval vždy pochvalným slovom na adresu Jozefova Kandalu, ich realizátora, brankár Matej Palov, v stretnutí takmer bez práce. Zato pokrikmi oceňoval vtipné rozohrávky bratov Reptišovcov z hĺbky poľa, hbitého kapitána Adama Hanesa, ktorý rozvlnil súperovú sieť po druhý raz hneď v úvode II. polčasu a keď dal v 48. minúte famóznou hlavičkou po umne zahranom rohovom kope tretí gól Richard Reptiš, siahol domáci tréner Jozef Slobodník po dvojstriedaní. Z ihriska stiahol KandaluČilíkom a necelú polhodinu pred záverečným hvizdom rozhodcu Jána Urdu poslal do hry čerstvých Stanislava Meňuša a dlhodobejšie zraneného Jakuba Maďara. Pre hostí to bol klinec do gólovej rakvy, ktorú pečatili v 61. minúte nádherným gólom po ukážkovom spracovaní vysokej lopty prsiami a vzápätí pohotovou bombou k tyči a od nej do siete Stanislav Meňuš a celkom na záver aj René Horváth.

MFK Dukla Banská Bystrica  Akadémia Juventus Žilina 5:0(1:0)

Góly: A. Hanes 2, R. Reptiš, S. Meňuš, R. Horváth

ŽK: Jakub Babica (Dukla)

Rozhodovali: Ján Urda – Peter Jodas, Marek Marko

Sledovalo okolo 40 divákov

Jozef Slobodník, trénerMFK Dukla U17: 'Do gólu sme hrali dobre. Potom sme nepopremieňali dobré strelecké príležitosti. Po trojgólovom vedení sme sa veľmi uspokojili a to na kvalite našej hry bolo vidieť. Súper nás veľmi nepreveril. Naše víťazstvo bolo zaslúžené, ale mojim chlapcom sa patrilo odviesť kvalitný výkon v dobrom hernom nasadení počas celého stretnutia. Veď pctivý futbal potrebuje veľké herné nasadenie v každej minúte. O tom sú aj naše tréningy.'

Obidve dorastenecké kategórie sú naďalej lídrami svojích súťaží, keď U19 delí od druhého Martina 5 bodov a U17 od rovnako druhého Martina jeden bod.

Najbližšie sa naše dorasty predstavia na pôde predposlednej Turzovky, kde odohrajú zápasy v sobotu 06.04.2019 so začiatkom o 10:00, resp. 12:30.