• Dukla potvrdila rolu favorita, zdolala Námestovo a je už druhá
A tím / MFK Dukla (PR) / 24.11.2021

Dukla potvrdila rolu favorita, zdolala Námestovo a je už druhá

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly zvládli dohrávku 16. kola druhej futbalovej ligy doma na armádnych Štiavničkách. V stredu pod umelým osvetlením zdolali posledný celok tabuľky MŠK Námestovo 4:2 a natiahli sériu bez prehry na číslo 13. V tabuľke sa vyšvihli na druhé miesto a ak v nedeľu zdolajú v poslednom stretnutí jesene vyšším rozdielom Rohožník, dostanú sa na jej čelo, kde aj prezimujú.

Duel sa hral za mimoriadne chladného počasia, keď teplomer vykazoval iba 1°C. My sme nastúpili v oklieštenej zostave bez vykartovaného Pišoju a zranených Depetrisa, Vajdu a Hanesa. Ako prví si vypracovali menšiu šancu hostia v siedmej minúte. Rohový kop zahral Farský, centrovaná lopta si našla v šestnástke nohu Chorváta, no jeho strelu Hruška pokryl. V jedenástej minúte Richtárech vybojoval loptu, prihral ju na pravú stranu Jurčišinovi, ten vykúzlil dobrý center pred bránku na Polievku, ale tomu žiaľ nesadla ideálne lopta na kopačku a zakončil nepresne. Tešili sme sa však o dve minúty neskôr. Predviedli sme peknú akciu stredom, Polievka parádne vysunul Dávida Richtárecha, ktorý z pravej strany šestnástky nekompromisne rozvlnil sieť za gólmanom Greššákom – 1:0. Boli sme pri chuti a dokázali sme aj druhýkrát skórovať. Konkrétne v 19 minúte, keď po rohu Polievku sa najprv neujali hlavičky Willwébera a Prikryla, no druhý náš spomínaný hráč sa ešte dostal k lopte, naservíroval ju do ohňa, tam zotrval obranca Ľuboš Kupčík a urobil dobre, odrazenú loptu sa hlavne snažil trafiť, čo dokázal a následne si našla cestu do bránky – 2:0. Dukla mala naďalej prevahu i šance. Polievka to skúšal aj priamo z rohu a lopta len tesne zaplachtila nad brvnom a skončila na hornej sieti. Po ďalšom rohovom kope Námestovčania odvrátili loptu iba pred Kupčíka, ktorý z 15 metrov pálil nad brvno. Neskôr dobre zapracoval Slaninka, vybojoval loptu, ponúkol ju Richtárechovi, no ten spoza šestnástky slabšie vystrelil vedľa žrde. Naši futbalisti hrali dobre, napádali rozohrávku súpera, nedali mu dýchať, blokovali množstvo lôpt v strede ihriska, čo bolo náročné na fyzičku. V 38. minúte zakončoval Jurčíšin z asi štrnástich metrov, mieril do ľavého horného rohu, Greššák si tento priestor postrážil. O pár sekúnd Polievka spoza pokutového územia vyslal nepresnú strelu. Veľkú šancu sme mali v 40. minúte. Richtárech pekne našiel Polievku, ten vo vnútri šestnástky zakončoval, loptu mu však hostia zblokovali a vzápätí vyrazili do brejku. Ten aj využili. Chorvát sa v úniku z ľavej strany presadil strelou po zemi a znížil na 2:1. My sme mohli v nadstavenom čase pridať tretí gól z priameho kopu z asi osemnástich metrov. Zahrával ho mierne z pravej strany za veľkým vápnom Prikryl, žiaľ prekopol bránku.

Duklistom vyšiel nástup do druhého polčasu. V 48. minúte vyslal Polievka center z pravej strany do malého vápna, kde hlavičkoval Šulc a hoci Greššák loptu vyrazil, Jakub Šulc ju dosledoval a na druhýkrát ju už nohou dorazil do bránky – 3:1. Bol to veľmi dôležitý gól. Mohli sme sa upokojiť a pridať štvrtý zásah. Blízko k nemu sme mali pred hodinou hry, keď Migaľa v šestnástke na pravej strane poslal prihrávku na bližšiu žrď Šulcovi, ktorý bez prípravy zakončil tesne vedľa bránky. Následne Jurčišin vyslal ideálny center od autovej čiary z pravej strany na vzdialenejšiu žrď, operoval tam Slaninka, predviedol hlavou ´koníka´, Greššák však čítal hru a zasiahol. Na opačnej strane to z asi 25 metrov vyskúšal Farský, nebol presný. Postupne sa Námestovo osmeľovalo smerom dopredu, zmenilo rozostavenie, hralo viac útočne a v 79. minúte po centri Chovana z rohového kopu musel hlavičku Jašša likvidovať Hruška. My sme mali veľkú možnosť o dve minúty na to, keď Richtárech na ľavej strane vysunul do šestnástky Polievku, ale Greššák dobre vybehol, zmenšil strelecký uhol nášmu kapitánovi, ktorý ho tak neprekonal. A opäť tak platilo nedáš – dostaneš. Oravčania predviedli kontru, po ktorej striedajúci Chovan vyslal center z ľavej strany a ďalší striedajúci hráč Žákovič sa v našom pokutovom území presadil, loptu strelil do brvna a odtiaľ putovala za čiaru, Hruška bol bez šance – 3:2. Drámu sme nechceli v závere pripustiť. Polievka to skúšal spoza šestnástky, len tesne minul žrď. Potom Prikryl mal možnosť z priameho kopu zo 16 metrov, mieril nad brvno, no napokon sme sa tešili z gólu na 4:2, pretože hosťujúci obranca vyrobil chybu, loptu ponúkol Róbertovi Polievkovi a ten si už v úniku vedel poradiť s Greššákom, zakončil s prehľadom po zemi v 89. minúte a dal bodku za zápasom.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Námestovo 4:2 (2:1)

Góly: 13. Richtárech, 19. Kupčík, 48. Šulc, 89. Polievka – 41. Chorvát, 82. Žákovič. Rozhodoval: Batiz. ŽK: Richtárech - Čiernik. Diváci: 50 (sponzori, partneri, zástupcovia klubov, tréneri mládeže)

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Kupčík, Prikryl, Slaninka – B. Ľupták (90. Červeň) – Sven Jurčišin (69. Kojnok), Willwéber (69. V. Tóth), Richtárech, Polievka (90. Uhrinčať) –  Šulc

Námestovo: Greššák – Buckulčík, Jaššo, Terentiev, Čiernik – Brodziansky (69. Žákovič) – Svetlošák (74. P. Chovan), Biricz, Farský, Snovák – Chorvát

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Vyhrali sme dôležitý zápas. Síce to vyzeralo ťažšie, ale tri body sú tri body. Dostali sme sa na druhé miesto v tabuľke, čo sme chceli, takže cieľ je splnený. Všetci však vieme, že to z našej strany nebolo také, ako malo byť, ako by Dukla mala hrať. Na druhej strane je vidieť, že sme niekoľko týždňov nehrali futbal. Vidieť na niektorých chlapcoch, že covid zanechal niečo na nich. Viem sa vžiť do ich situácie. Bolo i napriek tomu badať, že to odmakali na ihrisku, no chýba im ešte istota, ktorá bola pred covidom.“

Jakub Šulc, útočník a strelec tretieho víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas, no behavý, hlavne druhý polčas to bolo hore – dole. Tam sme mali viac podržať loptu a upokojiť hru. Dali sme však tretí a štvrtý gól, ktorý bol rozdielový. Chvalabohu, že tri body sú doma. Čo sa môjho zásahu týka, tá lopta bola dosť prudká od Roba, chcel som ísť pred hráča, no napokon som sa rozhodol, že zostanem, že nejako to ku mne doletí. Brankár to chytil, ešteže sa lopta odrazila tak ako sa odrazila a mohol som to v podstate do prázdnej bránky dokončiť. Bolo badať, že covid zanechal na nás nejaké stopy. Veľa chalanov netrénovalo. Myslím si, že sa dostaneme do toho, je to už lepšie a v nedeľu chceme pokračovať víťazne.“

Ľuboš Kupčík, stopér a strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý úvod zápasu. Dali sme dva góly, no potom sme chceli veľmi veľa útočiť a napokon sme z jednej šance súpera v prvom polčase dostali naivný gól. Ak by sme však niektoré situácie v prvom polčase lepšie dotiahli, skóre by sme navýšili. Mali sme taktiež dobrý vstup do druhého polčasu, dali sme tretí gól a hru mali následne pod kontrolou. Neviem z akého dôvodu sme chceli za stavu 3:1 v závere všetci útočiť, bolo nás málo vzadu a inkasovali sme ďalší zbytočný gól. Každému gólu sa dá zabrániť. Prvá situácia  bola taká, že sa nám v strede ihriska otočil, išiel sám na bránku, dalo sa to skôr prerušiť. A ten druhý gól, center do šestnástky a hráč to zakončil medzi brankárom a stopérom. Dalo sa tomu zabrániť, že by sme nedovolili kolmú loptu do krídla, ale to sa nestalo. Čo sa môjho streleného gólu týka, snažil som sa loptu hlavne trafiť. Ani neviem kedy som dal v lige gól, tak som rád, že mi to tam padlo a ešte radšej som, že v konečnom dôsledku máme tri body.“

Najbližšie čaká našu mestskú futbalovú Duklu dohrávka 15. kola 2. ligy. V nedeľu 28. novembra o 13.00 hodine privítame doma na Štiavničkách ďalšieho nováčika súťaže FC Rohožník. Hráme počas núdzového stavu a zákazu vychádzania bez divákov.

1. Podbrezová 40b, 2. B. BYSTRICA 37b*, 3. Komárno 37b, 4. Skalica 36b, 5. Humenné 34b*, 6. Košice 29b*, 7. Petržalka 28b.... 11. Rohožník 18b*, 12. Dubnica 14b, 13. Bardejov 11b, 14. Slovan B 11b, 15. Púchov 10b, 16. Námestovo 2b.