• Košiciam sme uštedrili prvú prehru v sezóne
A tím / MFK Dukla (PR) / 13.08.2021

Košiciam sme uštedrili prvú prehru v sezóne

Radosť po našom druhom góle (T. Chytílek)

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly v štvrtom kole druhej ligy odčinili prehru s Podbrezovou v Žiari nad Hronom. Na východe republiky zdolali FC Košice 2:1 dvoma gólmi striedajúceho Davida Depetrisa. V bránke dostal príležitosť Július Nôta.

Košičania ako líder druhej ligy sa do nás od úvodu poriadne zahryzli. Pred našou bránkou to vrelo. Už v druhej minúte sme museli zblokovať loptu v pokutovom území po strele Karaša. Následne sa do šance dostával súper po aktivite Mölvadgaarda, Kupčík tentoraz zasahoval a hasil nebezpečnú situáciu. V siedmej minúte po rohu Pačindu González hlavičkoval od vzdialenejšej žrdi k bližšej, kde operoval úplne voľný Pavúk, v tutovke našťastie poslal loptu do bočnej siete. Tento futbalista o malú chvíľu centroval pekne na hlavu Mölvadgaarda, ktorý takisto nebol presný. Napokon sme však inkasovali v štrnástej minúte po rýchlej akcii Košíc z pravej strany. Mölvadgaard našiel cez vracajúceho sa Migaľu na ľavej strane voľného Cortésa a ten sa nemohol mýliť pred odkrytou bránkou Dukly – 1:0. Domáci naďalej pokračovali v aktivite. Cortés mohol streliť i druhý gól, v trme – vrme strieľal nad brvno. My sme sa zmohli na strelu z diaľky až v 29. minúte. Postaral sa o ňu Willwéber, ale Šemrinec nemal problém s ľahkou loptou. Začali sme však mať územnú prevahu, no šance chýbali. Po centri Polievku Šulc minul loptu, dostal sa k nej v šestnástke ešte Richtárech, ten bol atakovaný jedným z košických futbalistov, ale penalta sa nepískala, keďže tam bol i zásah do lopty. Richtárech to napokon vyskúšal dve minúty pred prestávkou z vyše 25 metrov, ale aj on slabšie vystrelil a Šemrinec nemal žiadny problém zasiahnuť.

Na začiatku druhého polčasu servíroval nebezpečné centre pred bránku súpera náš kapitán Polievka, žiaľ nevznikla z toho vyložená šanca. Hrali sme už oveľa aktívnejšie, často na polovici Košíc. V 55. minúte mal sľubnú príležitosť v šestnástke Polievka, mieril do Kavku. Potom sme nevyužili rohový kop, domáci na to predviedli rýchlu kontru, v hlavnej úlohe bol Cortés, ktorý posielal dobrú prihrávku na Nováka do koncovky, tutovku mu však zmaril náš veľmi dobre sa vracajúci a najmä rýchly Pišoja pätičkou. Ani tento moment nás nevyviedol z miery. Pokračovali sme v aktivite. Tesne pred hodinou hry zahrával priamy kop z asi dvadsiatich metrov Polievka a technickou strelou len tesne mieril nad brvno. Náš kapitán to potom skúšal tvrdou koncovkou z nemožného uhla, Šemrinca nenachytal pri ľavej žrdi. Ten však predsa len kapituloval. Po centri Polievku z ľavej strany išiel v 65. minúte do hlavičky striedajúci David Depetris a tiesnený Gonzálezom sa postaral o vyrovnávajúci zásah na 1:1. O štyri minúty na to po dlhom aute to zaváňalo rukou jedného z Košičanov v pokutovom území, penalta sa nepískala a Migaľa ešte z rohu šestnástky nedokázal skórovať. V 71. minúte Polievka pekne prenikal v pokutovom území, fauloval ho Novák a tentoraz už rozhodca Ruc musel nariadiť pokutový kop. Realizoval ho v 73. minúte David Depetris a svojho bývalého spoluhráča a brankára Šemrinca pokoril tvrdou strelou, hoci to nebolo až tak dobre kopnuté a gólman Košíc si na loptu siahol. Následne trieskal rukou do zeme ozlomkrky od hnevu – 1:2. Bolo jasné, že sa sústredíme udržať tento stav a domácich držať na dištanc. Tí mali napokon tri dobré príležitosti. Najprv po štandardke Pačindu hlavičkoval Mölvadgaard k žrdi, kde bol pozorný Nôta. Pačinda to skúšal i v koncovke, dostal parádny center do šestnástky, no z otočky bez prípravy poslal loptu tesne nad brvno. Potom náš Slaninka obetavo zasiahol pri koncovke Gladiša z rohu päťky a v nadstavenom čase po rohovom kope sa dostala odrazená lopta opäť k Pačindovi, ktorý z rohu šestnástky pálil vysoko nad našu bránku. Obetavosťou v závere sme si ustrážili cenné tri body z ihriska súpera, ktorý ašpiruje na postup do Fortuna ligy.

FC Košice - MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (1:0)

Góly: 14. Cortes – 65. a 73. Depetris (druhý z 11m). Rozhodoval: Ruc. ŽK: Jakúbek - Pišoja. Diváci 1170.

Zostavy a striedania:

Košice: Šemrinec – M. Novák (75. Kim), Kavka, González, Pavúk (75. Gladiš) – Gallovič – Jakúbek (82. Jung), Karaš (64. Václav), Pačinda – Mölvadgaard, Cortés (64. Gáll)

Banská Bystrica: Nôta – Migaľa, Pišoja, Kupčík, Slaninka – B. Ľupták – Polievka (87. Uhrinčať), Willwéber (68. Prikryl), Richtárech, Jurčišin (58. Depetris) – Šulc

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Vieme kde sa nachádzame, len potrebujeme zápasy aj vyhrávať. Vieme, že nám nik nič nedaruje, videli sme to posledne s Podbrezovou, teraz v Košiciach tiež. Máme za sebou tri ťažké zápasy zo štyroch, z toho dva z vonku, všetko so silnými súpermi Skalica, Podbrezová a Košice na začiatku sezóny. Navyše odišlo nám počas leta deväť hráčov, prišlo približne sedem, takže súhra ešte chýba. Som rád, že po tom nešťastnom derby s Podbrezovou sme dokázali zdvihnúť hlavy a otočiť tento zápas. Mužstvo ukázalo charakter. Je pekné, že dal David Depetris dva góly, ale je to iba začiatok sezóny, dôležitý bude koniec, čo nám ukázala napokon i vlaňajšia sezóna. Od Davida budeme potrebovať viac gólov. Je skúsený futbalista, má čuch na góly, ale musí ešte nabrať kondíciu. Čo sa týka zmeny na brankárskom poste, to je skôr otázka pre Matúša Hrušku, bola to jeho voľba, nie moja. Julo Nôta sa však k tomu veľmi dobre postavil.“

David Depetris, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Čo sa týka prvého gólu, Robo Polievka dostal dobrú loptu na ľavej strane, sekol ju dovnútra, videl som, že center prejde k stopérovi Košíc, ja som sa tam tiež vrhol a hlavou, respektíve ramenom som to trafil a spadlo to dovnútra. Do penalty som šiel s jasným plánom dať gól, a to sa podarilo (úsmev). V druhom polčase chcel tréner, aby sme mali vyššiu aktivitu, aby sme ukázali charakter. To sa aj stalo. Mali sme vyššiu aktivitu, dominovali sme na ihrisku. Strelili sme dva góly a následne sme už vybojovali tri body. Je to skvelé. Celý tím po zmene strán ukázal charakter.“

Július Nôta, brankár Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas. Zo začiatku som cítil nervozitu, ale chlapci ma podporili a spoločnými silami sme tento duel doviedli do víťazného konca. Ja som sa dozvedel, že do bránky pôjdem hodinu pred zápasom na taktickej príprave. Som rád, že som dostal šancu. Snažil som sa vydať zo seba pre mužstvo maximum. V závere to bolo krušné, nešlo by to ustáť bez podpory mojich spoluhráčov. Pár centrov tam dobre odhlavičkovali. Určite mi pomohli. Celý zápas to však bola tímová robota a výhra.“

Podbrezová – Skalica 1:3, ďalšie stretnutia sa hrajú cez víkend.

Naša mestská futbalová Dukla sa v 2. lige predstaví v piatom kole ako domáci tím zrejme vo Zvolene (upresníme v priebehu budúceho týždňa), konkrétne v sobotu 21. augusta o 16.30 hodine a sily si zmeriame s FC ŠTK 1914 Šamorín.