• Matej Starší: "Chcem pomôcť Dukle, aby sa vrátila tam, kam patrí"
A tím / Miroslav Čief / 29.05.2019

Matej Starší: "Chcem pomôcť Dukle, aby sa vrátila tam, kam patrí"

V  poslednom súťažnom zápase MFK Dukla Banská Bystrica zažiaril hetrikom. V Stropkove proti Tatranu Prešov (4:1) sa presadil v rozmedzí medzi 48. - 86. minútou a aj vďaka tomuto víťazstvu sme druholigovú sezónu ukončili na konečnom 6. mieste. Matej Starší (27) bol na jar streleckým garantom mužstva Stanislava Vargu, presadil sa 9 - krát. V rozhovore sme s ním prebrali viacero aktuálnych tém.

V sobotňajšom stretnutí sme prehrávali od 13. minúty po zásahu Prešovčana Cmiljanoviča a výsledkové švy sa v náš neprespech náhle uvoľnili rýchlosťou páranej priadze. V 36. min prišlo vyrovnanie MFK Dukla zásluhou Patrika Vajdu, v druhom polčase potom prišli už Matejove chvíle. Ako videl priebeh stretnutia?

'Do posledného zápasu sezóny sme vstupovali s cieľom zvíťaziť a posunúť sa v tabuľke na 5. miesto. V prvom polčase sme častejšie ako súper držali loptu a vypracovali si 3 veľké šance, ktoré sme ale nepremenili a súper nás potrestal z brejku. Našťastie sa nám podarilo rýchlo vyrovnať a do druhého polčasu tak bolo všetko otvorené. Po mojich dvoch góloch v úvode 2. polčasu sme sa upokojili  a zatiahli sa do obrany. Súper si aj vypracoval nádejné šance, ale treba pochváliť nášho brankára Ďurča, ktorý nás vtedy podržal. V závere som sa presadil 3. gólom, takže z osobného hľadiska som veľmi spokojný s efektivitou, napriek tomu, že to z našej strany nebolo herne také dobré, ako v predchádzajúcich zápasoch. Ale celkovo sme spokojní, dali sme 4 góly na súperovom ihrisku a lúčili sa víťazne,' začal svoje rozprávanie.

Prierez jeho gólov bol nasledovný: 'Prvý padol po centri Jozefa Dolného z kraja a loptu som v podstate dorážal z dvoch metrov do bránky, takže to bol taký môj klasický gól v teto sezóne. Pri druhom som dostal výbornú prihrávku za obranu od Viktora Tótha a išiel som sám na brankára. Tretí gól padol po takej skrumáži, kedy sa lopta odrazila ku mne a z hranice šestnástky som to volejom trafil pekne k tyčke,' opísal svoj sobotňajší nástrel.

Priznáva, že po skvele zvládnutej jarnej časti sa mu sezóna hodnotí o čosi pozitívnejšie. 'Jesenná časť bola horšia, bolo to zapríčinené aj tým, že sme mali krátku letnú prípravu kvôli neskorému koncu v 3. lige. Dostávali sme potom veľa gólov v posledných minútach, utekali nám body...Na jar nám to, naopak, šliapalo výborne. Mali sme dobrú zimnú prípravu, s ktorou boli spokojní všetci hráči a ukazovalo sa to potom aj v zápasoch. Najviac nás pozdvihol zápas s Pohroním, ktorý sme vyhrali na jeho ihrisku. Týmto víťazstvom sme získali potrebné sebavedomie a nakoniec sme sa umiestnili v tabuľke na peknom mieste. Všetci v kabíne sme veľ mi radi, že záchranárske práce sa nás nakoniec netýkali,' dodal s úľavou.

Jeho 10 sezónnych gólov a uspokojivé výkony otvárajú otázky prípadného prestupu. Myslí naň? 'Určite nie. Futbal hrám v prvom rade kvôli tomu, že ma od detstva veľmi baví. Samozrejme, keď som bol mladší, mal som svoje ciele a chcel som sa dostať trebárs do Realu Madrid alebo Barcelony, ako každý malý chlapec. Ale vzhľadom na môj vek, mám 27 rokov, je to už asi nereálne, takže moje futbalové ciele sú momentálne také, aby ma futbal bavil, vyhýbali sa mi zranenia a pomáhal som mužstvu Dukly výkonom a nejakým tým streleným gólom,' odpovedal skromne.

Zaujímalo nás aj jeho súkromie. Fanúšikovia MFK Dukla by dozaista chceli vedieť o Matejovi čo najviac. 'Bývam v Banskej Bystrici a okrem futbalu študujem externe na Technickej univerzite v Žiline. Popritom, podobne ako spoluhráči, chodím do roboty. Keď mám trochu viac voľného času, veľmi rád si zahrám FIFU, prípadne zájdem spolu s priateľkou na dobrú večeru, alebo do kina. Mojim obľúbeným futbalovým klubom je Real Madrid, v podstate od momentu, ako tam prestúpil Zinedine Zidane. Z aktívnych hráčov sa mi páči Cristiano Ronaldo, aj keď ma minulé leto nahneval prestupom do Juventusu Turín. Pre mňa osobne je česť hrať za Duklu, klub má veľké meno. Podobne, ako každý fanúšik jej chcem pomôcť, aby sa vrátila tam, kde patrí a to do prvej ligy. Verím, že dlho nebudeme čakať a okrem postupu sa dočkáme aj pekného nového štadióna,' zakončil rozhovor Matej Starší.