• Naša výhra v mestskom derby s Rakytovcami po jedenástich rokoch
A tím / MFK Dukla (PR) / 15.07.2021

Naša výhra v mestskom derby s Rakytovcami po jedenástich rokoch

zo zápasu v Rakytovciach (J. Tuček)

V piatom prípravnom zápase na sezónu 2021/2022 si naši futbalisti banskobystrickej Dukly zmerali sily s treťoligistom FK Rakytovce. Išlo o banskobystrické derby a v ňom náš tím bez väčších problémov triumfoval.

V prvom polčase jasne dominovalo naše mužstvo. Postavili sme silnejšiu zostavu a to sa na ihrisku prejavilo. Už v šiestej minúte to skúšal Polievka z hranice šestnástky, domáci loptu zblokovali. V deviatej sa tento náš hráč šikovne preštrikoval šestnástkou až pred bránku, ale bol z toho iba roh. Z neho sme napokon skórovali. Polievka totiž vyslal center na zadnú žrď, hlavičku Pišoju brankár Höger síce vyrazil, ale na hlavičku Ľuboša Kupčíka už nemal nárok – 0:1. Polievka bol mimoriadne aktívny, v trinástej minúte centroval z ľavej strany a ak by Höger nechytil loptu, Jurčišin (na skúške v našom tíme) by už zakončoval sám pred odkrytou svätyňou súpera. Stav sa menil v štvrťhodine hry po peknej našej akcii. Šulc vysunul Polievku, ktorý sa pohral s obrancami súpera v pokutovom území, vyslal parádnu spätnú prihrávku na spomínaného Jakuba Šulca a ten pohodlne zakončil po zemi presne k žrdi – 0:2. Pokračovali sme v aktivite a mohli pridať aj tretí gól. Willwéber z priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov mieril po zemi tesne vedľa a Polievka v sľubnej pozícii nenašiel Jurčišina v päťke. Rakytovce prvýkrát nebezpečne pohrozili v 23. minúte. Legionár Jiang centroval z ľavej strany, no tečovanú loptu v páde nedokázal Šteiniger poslať medzi žrde. Roh sa kopal až po občerstvovacej prestávke a tá zrejme pomohla domácim. Centrovaná lopta si našla hlavu Šteinigera a bolo 1:2. Inkasovaný gól nás však nevyviedol z miery. Polievka po ľavej strane šikovne prenikol, prihral do stredu šestnástky Šulcovi, ktorý sa zoči – voči Högerovi nepresadil. O pár sekúnd ešte Polievka mieril do bočnej siete, ale chuť si napokon napravil v 37. minúte. Našiel totiž z ľavej strany voľného Svena Jurčišina a náš novic z rohu päťky nezaváhal, pohodlne skóroval pred odkrytou bránkou – 1:3. Bavili sme sa futbalom a mohli sme ešte do prestávky pridať štvrtý gól. Polievka vysunul Ľuptáka do úniku, na hranici šestnástky ho fauloval Konder, za čo videl aj kartu, takže z tutovky žiaľ nebolo nič. Mali sme však priamy kop. Toho sa chopil Robo Polievka, parádne ponad múr vystrelil, ale Höger loptu vytlačil na brvno.

Na druhý polčas poslali oba tímy viacero nových hráčov. Rakytovce štyroch, my až siedmich a to sa odzrkadlilo na hre. Ubudlo šancí, Dukla sa viac spoliehala na priestorovú obranu. V 51. minúte sa po rohu dostala odrazená lopta za šestnástku k domácemu Vávrovi, ten pohotovo vypálil, ale dobre zasiahol gólman Dukly Nôta. My sme v útoku vyprodukovali viacero nepresných centrov, ale vzadu sme hrali spoľahlivo až na 77. minútu. Po našej chybe sa totiž Greško dostal do úniku, no efektne ho vychytal Nôta a odrazenú loptu ešte upratal dobre sa vracajúci Macko. V závere sme predsa len mohli navýšiť skóre. Po centri Jurčišina z pravej strany nepremenil šancu na vzdialenejšej žrdi Kojnok a Jackuliak hlavičkoval tiesnený nad brvno.

FK Rakytovce – MFK Dukla Banská Bystrica 1:3 (1:3)

Góly: 25. Šteiniger – 9. Kupčík, 15. Šulc, 37. Jurčišin

Zostavy:

RAKY: Höger (46. Krejči) - Vávro, Majling, Gaško, Kohút - Sojka, Konder - Marchuk, Crvenković (46. Vavák), Jiang (46. Laurinc) - Šteiniger (46. Greško)

DUKLA 1. polčas: Nôta – Vajda, Pišoja, Kupčík, Kojnok – Willwéber, B. Ľupták – Jurčišin, Hanes, Polievka – Šulc

DUKLA 2. polčas: Nôta – Šimúth, Červeň, Vajda, Uhrinčať – Jurčišin, Koreň, Macko, V. Tóth, Kojnok – Jackuliak

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla: „Dali sme v tomto zápase príležitosť aj mladým hráčom. Je veľký rozdiel hrať v dorasteneckom veku proti staršiemu hráčovi o päť rokov ako proti rovesníkovi. A možno aj o 15 kg ťažšiemu hráčovi. Pokým mladí chlapci nezačnú hrať takéto zápasy, tak si na to nezvyknú.  Chcel som ich teda vidieť, som rád, že nastúpili na druhý polčas a oťukali si mužský futbal. S ich prístupom som spokojný, no bolo vidieť, že dlho nehrali futbal kvôli covid pauze. V prvom polčase nastúpili hráči, ktorí hrávali, tam je spokojnosť, no veľakrát sa ukázalo, že príprava je jedna vec a majstrovské zápasy druhá vec. Tam už aj hlava inak pracuje. Čo sa týka nového hráča na skúške Jurčišina, odohral celý zápas a myslím si, že sa nestratil, dal aj gól, čo je vo futbale dôležité. V hlave už mám určitú zostavu pre ligu, dôležité bude, aby sa nik nezranil. Musíme totiž počítať nielen s tým, kto je zdravý, ale aj s tým, kto má akú formu. Popracovať musíme i na tom, aby sme neinkasovali zbytočné góly.“

Sven Jurčišin, novic v našom tíme na skúške: „Hralo sa mi dobre. Zápas mi síce úplne nevyšiel podľa mojich predstáv, no vyhrali sme , takže celkovo to môžem hodnotiť pozitívne. Ja som sa snažil, bol som aktívny, ale dlho som mal pauzu, odskakovala mi neraz lopta, musím sa teda zlepšiť a snáď to bude nabudúce lepšie. V Banskej Bystrici som tretí deň, teda od pondelka a musím povedať, že sa mi páči toto mesto, aj ľudia v klube a taktiež spoluhráči, ktorí ma veľmi dobre privítali do kolektívu. Všetci sú tu úplne v pohode.“

Jakub Šulc, útočník MFK Dukla: „Hralo sa mi fajn. Dnes sme nemali tréning, tak som to bral ako tréningovú jednotku, mali sme sa hlavne vybehať a ukázať sa trošku, dať aj nejaký gól, nech sme v ´kľude´ na sobotu, kedy nás čaká generálka na ligu s Pohroním. Veľmi dobre sa mi spolupracuje na ihrisku s Robom Polievkom, vie potiahnuť, obísť hráča a dať finálnu loptu, som spokojný a verím, že vytvoríme v ďalších zápasoch pekných akcií ešte viac. Ja som pri mužstve síce ešte krátko, ale páči sa mi tu. Tréningy sú super, makáme. Verím, že v lige budeme zbierať body, pôjdeme od zápasu k zápasu.“

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: „Výborný zápas. Každá takáto konfrontácia so súperom z vyššej súťaže je pre hráčov veľkým plusom. Jednak z kondičného a fyziologického hľadiska, kedy nás súper donúti dostať sa na hranicu možností. Aj keď v tejto fáze prípravy, v ktorej sa nachádzame, je to pre nás ešte o niečo viac náročnejšie. Výsledok je z nášho pohľadu smutný, lebo futbal sa hrá na výsledok, no zápas sme odohrali solídne. Na prvý polčas nasadila Dukla vyššiu kvalitu, na druhý nastúpili mladší chlapci, ktorí však boli veľmi agilní. Stálo nás to veľa síl. Od takej 75. minúty sme to zobrali ako morálno–vôľový tréning, čo je tiež pre nás dôležité. Urobili sme v tomto stretnutí aj viaceré chyby, napríklad pri štandardkách, ale na druhej strane sme zo štandardky dali gól, čo ma teší. Musím povedať, že k chybám nás donútil i kvalitný súper. Potešil ma Šteiniger, mladý chlapec, ktorý sa aj gólovo presadil. Pracuje na sebe a vidíme v ňom veľký potenciál. Prerobili sme ho z obrancu na hrotového útočníka. Budeme na ňom naďalej pracovať, aby sme využili jeho veľký fyzický potenciál.“

Najbližšie sa mestská futbalová Dukla predstaví v Priechode. V generálke na ligu tam privíta v sobotu 17. júla o 17.00 hodine fortunaligistu FK Pohronie.

FOTOGALÉRIA (Juraj Tuček):

U 17 opäť s plným bodovým ziskom

Sven Jurčišin uspel na skúške v našom klube

Tesná prehra v poslednom kole na pôde vicemajstra, všetky oči sa však už opierajú na play off o učasť v EKL