• Oliver Patrnčiak, 16- ročná nádej Dukly
Žiaci / Miroslav Čief / 16.10.2020

Oliver Patrnčiak, 16- ročná nádej Dukly

Pochádza z Tajova a v mužstve U19 hrá napriek tomu, že má ešte len 16 rokov. Obhospodaruje boľavý post slovenského futbalu, je ľavým obrancom a každému kto videl jeho zápasy musí byť nadovšetko jasné, že má talent a perspektívu. Napriek vekovému hendikepu však hrá veľmi prezieravo, pričom sa neustále zlepšuje. Oliver Patrnčiak napreduje a spolu s ním aj celé naše mužstvo U19. Tomu sa v sobotu podaril fantastický výsledok, keď zdolalo úradujúcich majstrov, mužstvo MŠK Žilina 1:0 po góle Dávida Jackuliaka. S Oliverom, pre ktorého je toto prvý rozhovor v živote, sme rozobrali pár tém. A bohužiaľ aj tú, že súťaže mládeže sa kvôli rozhodnutiu pandemickej komisie (načas?) prerušili.

Na úvod sa rozhovoril o sobotňajšom zápase. Vyhrali sme ho 1:0 vďaka oduševnenému výkonu a zvládnutej taktike. 'Zápas bol veľmi náročný, či už po fyzickej, ale aj taktickej stránke. Žilinčania ukazovali svoju dominantnosť na lopte, no nám sa podarilo po kolmej prihrávke na Dávida Jackuliaka streliť gól ako prvým. Do polčasu sme mali ešte niekoľko šancí, no nepremenili sme ich. Cez polčasovú prestávku nám tréner povedal, že náš štýl hry je dobrý a máme v tom pokračovať naďalej. Ešte zdôraznil, že sa musíme sústrediť na prvých 15 minút druhého polčasu. Na jeho začiatku nám pomohlo aj to, že ich kľúčový hráč dostal druhú žltú kartu, a tak do konca zápasu hrali v oslabení. Vývoj zápasu sa napriek tomu až tak nezmenil, pretože Žilina mala stále väčšie držanie lopty ako my. Lenže my sme mali väčšiu početnosť šancí na strelenie druhého gólu, ale nepremenili sme ich,' začal svoje rozprávanie.

V 12. kole tak z toho bolo skvelé víťažstvo. V mužstve trénera Ivana Beláka bol vylúčený Williams Baba Hamza, v jeho radoch si treba zapamätať hlavne jedno meno - Timotej Jambor. To bude hráč! Zápas bol však o našom mužstve. 'Taktický zámer bol taký, že tréneri Daniel Valach s Mariánom Strelcom nám povedali, aby sme hrali v bloku a využívali pressing, ktorý nám veľmi ide. Kvôli tejto taktike sme aj ako prví strelili gól.' pokračoval v hodnotení.

Ako sme však už spomenuli, dorastenecká súťaž je nateraz prerušená. Pre náš mladý tím, ktorý výsledkovo v posledných kolách vzlietol je to veľký škrt pre rozpočet. To, že sa nehrá sa nepáči nikomu. 'Mrzí ma, že súťaž teraz pozastavili, pretože sme podľa mňa všetci boli v najlepšej forme. Dúfam, že najneskôr po zimnej prestávke sa zápasy opäť začnú hrať. Z Covid doby som sklamaný, pretože sa obmedzilo a pozastavilo všetko, čo mám rád,' hovoril smutne.

Keďže sa nehral ani stredajší zápas v Poprade, je tu čas na takú kratšiu sumarizáciu sezóny. Ako ju Oliver zatiaľ vidí? 'Zhodnotil by som ju tak, že zo začiatku nám chýbalo šťastie pri premieňaní gólových šancí, ktoré sme si dokázali v zápasoch vypracovať. Ale napokon sme sa aj výsledkovo rozbehli, čo ma veľmi teší. Získali sme dôležité body, s ktorými sme sa dostali až na 5. miesto v tabuľke. Takže áno, som spokojný s našim štýlom hry aj s pokynmi našich trénerov.'

Našim hráčom patrí 5. priečka v tabuľke s bilanciou 11 zápasov, 5 výhier, 2 remízy a 4 prehry so skóre 16:15 a 17 bodmi. 'S postavením v tabuľke staršieho dorastu som spokojný, pretože sa rovnáme s tými najlepšími. Mrzí ma ale, že súťaž prerušili v tom najlepšom pre nás. Myslím si, že všetci mladí hráči, ktorí sme prešli do kategórie U19 sme urobili veľký výkonnostný progres, za čo ďakujeme hlavne našim trénerom. Veľmi svedomito nás vedú, a to sa odrážalo aj v našich zápasoch,' pochválil tých najpovolanejších v mužstve.

16- ročný Oliver celú svoju kariéru zasvätil Dukle. 'S futbalom som sa stretol už ako mladý, keď som si kopával doma na záhrade. Až potom, keď som mal 9 rokov ma môj ocino priviedol sem do Dukly. Od prípravky, až po dorast som zažil veľa trénerov, s ktorými sme chodievali na zahraničné turnaje. Práve tu sme získali veľa ocenení, ktoré mám aj ja doma. V Dukle som zažil veľa nezabudnuteľných zážitkov, ktoré ma budú sprevádzať do konca života. Dúfam, že ich bude v mojej kariére ešte omnoho viac,' zaželal si.

Na záver nám povedal čosi o sebe. 'Bývam v obci Tajov neďaleko Banskej Bystrice a chodím na Športové gymnázium. Keď mám voľný čas, tak chodievam von s kamarátmi si kopať, alebo si zahrať hry na Playstation. Rád počúvam hudbu, najčastejšie slovenský alebo americký rap, mojim najobľúbenejším jedlom sú penne s kuracím mäsom. Obľúbený film nemám, no keď mám čas, tak si rád pozriem nejakú komédiu. Mojim najobľúbenjším futbalistom je Neymar, pretože sa mi páči jeho štýl hry. Obľúbeným klubom je Paríž Saint Germain. Mojim futbalovým snom je niekedy si zahrať svetovú top ligu. Ale hlavne by som sa chcel dostať do A- tímu tu v Dukle a začať v ňom postupne hrávať,'  zakončil náš rozhovor.

OLIVER PATRNČIAK OČAMI SPOLUHRÁČA DAVIDA JACKULIAKA: 'S Oliverom sa poznám od 7-8 rokov, je to super kamarát a aj futbalista. Spoznal som sa s ním v kategórii U14 a odvtedy to ťaháme. Páči sa mi, že aj napriek svojmu veku je platným členom nášho mužstva, je na neho spoľahnutie a má podľa mňa pred sebou sľubnú budúcnosť. Ja mu len držím palce, nech ešte ďalej a viac na sebe maká a spolu to niekam dotiahneme.'