• Prvá šestka bez Dukly, proti Košiciam nevydarený druhý polčas
A tím / BBonline.sk / 02.03.2024

Prvá šestka bez Dukly, proti Košiciam nevydarený druhý polčas

Naši hráči v dôležitom zápase o postup do skupiny o titul od úvodu viedli po peknom góle Martina Rymarenka, no najtesnejšie vedenie napokon neudržali. Mrzia najmä nepremenené šance v prvom polčase.

Hostia pohrozili už v 2. minúte po protiútoku, ktorý ťahal Jeremie Obounet, no jeho strela zvnútra šestnástky bola tečovaná na roh. Po tejto štandardnej situácii sa ocitol úplne sám pred bránou Nassim Innocenti, ktorý ale v šanci netrafil loptu ideálne. Krátko nato vybojoval štandardku na opačnej strane Martin Rymarenko. Sám faulovaný z priameho kopu z vyše 20-tich metrov skóroval, keď lopta po jeho strele ešte po teči múru zaplávala do protipohybu brankára Košíc Cristiana Figueireda - 1:0. Ďalšiu vážnejšiu príležitosť sme videli po 22 minútach, keď si za obranu Dukly nabehol Žan Medved, ale namiesto prihrávky pred prázdnu bránu Obounetovi vystrelil do bočnej siete. V 29. minúte mohol zvýšiť na 2:0 Marquinho, keď ho do voľného priestoru skvelou prihrávkou vysunul Rymarenko, ale Brazílčan z pravej strany pokutového územia zblízka trafil gólmana hostí.

Rymarenko hral dobrý zápas a v 36. minúte sa šikovne uvoľnil na hrote útoku, následne prihral vľavo Timotejovi Záhumenskému, ktorý to mal pred bránou na dlhú nohu a trafil Figueireda. Hra domácich naberala na kvalite a zverencom trénera Mária Auxta vychádzali kombinácie na minimum dotykov aj nacvičené signály zo štandardiek, akurát v koncovke tomu niečo chýbalo. V závere prvého polčasu ich podržal brankár Matúš Hruška pri strele Michala Faška spoza šestnástky aj následnej ofsajdovej dorážke Obouneta. Pred polčasovou prestávkou sa ešte stihol dvakrát postarať o vzruch aktívny Rymarenko. Po teči súpera sa dostal za obranu Košíc a jeho prízemnú strelu Figueiredo vyrazil prstami. Neskôr sa k nemu dostala odrazená lopta po priamom kope a parádnymi nožničkami len tesne prestrelil brvno.

Polčasová prestávka kvalite zápasu nepomohla, v úvode druhého dejstva sa už taký atraktívny futbal nehral, skôr medzišestnástkový. V druhom polčase zaujala ako prvá v 60. minúte hlavička tesne nad bránu Dukly v podaní Medveda po centri z pravého krídla. Oveľa nebezpečnejšia bola situácia zo 62. minúty po Faškovom rohovom kope z ľavej strany. Medvedovu hlavičku zastavil na bránkovej čiare Ľubomír Willwéber a Obounet z dorážky zblízka trestuhodne prekopol bránu. Hráči Košíc boli v týchto chvíľach nebezpečnejší a v 71. minúte vystrelil Faško zľava tesne vedľa bližšej tyče.

Hoci sa ostatné zápasy vyvíjali pre Duklu priaznivo, najtesnejšie vedenie bolo zradné. Domáci navyše upustili od ofenzívnej aktivity, akou sa prezentovali v prvom polčase. Trest prišiel v 82. minúte, keď po rohovom kope vyrazila do brejku dvojica striedajúcich hráčov Košíc. Zyen Jones vyhral rýchlostný súboj s Lukášom Migaľom a Jakubom Považancom a prihral v šestnástke vľavo Kristimu Qosemu, ktorý trafil odkrytú bránu - 1:1. V závere stretnutia si už domáci vyloženú tutovku nevypracovali, aj keď mali k dispozícii viacero priamych a rohových kopov. Hruška musel v nadstavenom čase riešiť ešte dve nebezpečné brejkové akcie súpera. Dukle remíza, aj vzhľadom na ostatné výsledky, na postup do prvej šestky nestačila, a tak bude pokračovať v nadstavbovej skupine o záchranu.

Povedali po zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „V prvom polčase sme chceli ukázať, kam by sme sa chceli dostať. Tlačili sme sa do šancí, išli sme do vedenia, boli sme ďalej aktívni a vytvorili sme si niekoľko príležitostí. Chlapci naozaj ukázali, že chcú zabojovať o prvú šestku. Mrzí ma, že v druhom polčase sme boli trošku menej aktívni, hostia prevzali iniciatívu a po našej štandardnej situácii sme dostali gól. Potom sa už s tým ťažko niečo robilo, lebo hostia dobre bránili, boli súbojoví a ťažko sme sa už v závere dostali do šestnástky. Motiváciu máme aj ďalej. Postupne chceme zapracovať mladých hráčov a pracovať s tým, čo tu je. A hlavne, aj zo siedmeho miesta sa dá dostať do pohárovej Európy, takže zabojujeme o to siedme miesto.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Musíme sa pozrieť na to chlapsky. Sklamaní určite sme, ešte aj budeme pár dní, ale bohužiaľ, mali sme byť efektívnejší. Mali sme v prvom polčase šance to zavrieť a keby to zavrieme, tak ten zápasy by bol možno iný. Košice kým cítili, že môžu zabodovať, tak zabrali a majú bod. Podľa mňa rozhodol prvý polčas, že sme to tam nezavreli na 2:0. Ale na keby sa nehrá, musíme to prijať, budeme z toho sklamaní, ale musíme sa z toho otriasť, lebo sezóna ešte nie je na konci, takže musíme hrať ďalej.“

Martin Rymarenko, strelec gólu Dukly: „Zápas, ktorý sme mali vyhrať, na základe našich nepremenených šancí v prvom polčase. Mali sme si to v kľude postrážiť, keďže aj ostatné výsledky boli prijateľné pre nás. V druhom polčase sme to nezvládli a nenaplnili náš predsezónny cieľ. Stav 1:0 je vždy zradný a mali sme dostatok šancí na to, aby sme ten zápas vyhrali. Sám neviem, prečo sme v druhom polčase hrali inak, prečo sme zmenili spôsob hry a stiahli sa. Sám som z toho v šoku.“

Niké liga - 22. kolo - sobota 02.03.2024, 17.00 h - Národný atletický štadión, B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica - FC Košice 1:1 (1:0)

Góly: 4. Rymarenko - 82. Quose. ŽK: 43. Godál - 45+1. Hočko, 90. Figueiredo. Rozhodovali: Kišš - Zemko, Halíček. Diváci: 1683.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška - Migaľa, Godál, Willwéber - Pišoja, Hlinka, Ľupták (86. Depetris), Záhumenský - Marquinho (75. Považanec), Polievka (C), Rymarenko.
Tréner: M. Auxt.

Zostava FC Košice: Figueiredo - Fabiš, Šindelář (C), Kružliak, Innocenti, Davis – M. Faško (90+7. Gorosito), Hočko (72. Jones), Gallovič – Obounet (72. Quose), Medved.

4

Sumár mládeže: Sedemnástka remizovala s Popradom, starší žiaci víťazne vo Zvolene.