A tím / MFK Dukla (PR) / 30.04.2022

S Bardejovom sme si poradili dvomi gólmi Svena Jurčišina

Na fotke Sven Jurčišin č.8 a Sebastián Jurčišin č.9  (autor Ľudovít Jakub Hroboň)

Na fotke Sven Jurčišin č.8 a Sebastián Jurčišin č.9 (autor Ľudovít Jakub Hroboň)

Futbalisti banskobystrickej Dukly zdolali v sobotu v 27. kole druhej futbalovej ligy doma na Štiavničkách Bardejov 3:1, keď v druhom polčase nerozhodný stav 1:1 zmenil dvoma gólmi striedajúci Sven Jurčišin. Hral proti svojmu bratovi, dvojičke Sebastiánovi Jurčišinovi v drese Bardejova a vyšvihol sa. Tri kolá pred koncom súťaže je náš tím na druhom mieste v tabuľke so stratou troch bodov na vedúcu Podbrezovú a s náskokom šiestich bodov pred treťou Skalicou.

Pred zápasom generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo a športový riaditeľ Jozef Mores zablahoželali k 70 narodeninám Jozefovi Oborilovi, bývalému nášmu hráčovi, ktorý pôsobil spolu s Jánom Kocianom na stopérskom poste a v roku 1987 ukončil kariéru vo svojich 35 rokoch. Dostal od klubu darčekový kôš a dres s číslom 70.

Dukla sa pomalšie rozbiehala. V úvode Polievka nenašiel tesne Franka pred bránkou, na opačnej strane Cmiljanovič spoza šestnástky mieril vysoko nad bránku. Prvá naša väčšia šanca prišla až po štvrťhodine. Záhumenský centroval na Mazana, ktorý hlavou poslal do tutovky Franka, no pred ním skvele zasiahol gólman BŠK Fojtíček. V 25. minúte však vyrobil spomínaný brankár veľkú chybu. Vybehol totiž mimo šestnástku po vysokom pase Polievku na Mateja Franka, loptu nezasiahol, čo na pravej strane šikovne náš mladý útočník využil a presne zakončil – 1:0. O minútu na to mohol Franko pridať aj druhý gól. Po centri Záhumenského zle trafil v pokutovom území loptu. Z vedenia sme sa tešili iba dve minúty, pretože na druhej strane sme nechali Brenkusa preštrikovať sa z ľavej strany do malého vápna a z uhla prestrelil Hrušku – 1:1. Následne sa Duklisti do prestávky pokúšali o druhý gól. Polievka predviedol kombinačné umenie v šestnástke, no spoza protihráča slabo zakončil. Migaľa dvakrát našiel centrom Franka, v prvom prípade pred ním dobre zasiahol Fojtíček, v druhom hlavičkoval náš mladík tesne vedľa žrde. Po priamom kope a centri Polievku minul bránku hlavou aj Kupčík a v 43. minúte Polievka z ľavej strany našiel pred bránkou Franka, ktorý v sklze nedokázal loptu poslať medzi žrde. Vyskúšal to v závere polčasu i náš stredopoliar Willwéber tvrdou strelou z asi dvadsiatich metrov, taktiež tomu chýbala presnejšia muška.

Začiatok druhého polčasu patril prekvapujúco Bardejovčanom. Tí vysunuli na ľavej strane pasom do veľkej šance Župu, ktorý prehodil v koncovke aj brankára Dukly Hrušku a lopta iba tesne zaplachtila nad brvnom. My sme sa dlhšie nevedeli dostať do vyloženej príležitosti, navyše sa nám zranil Willwéber. Až po hodine hry mal sľubnú možnosť po dobrej práci Záhumenského Polievka, nestrieľal však z prvej, spracoval si loptu a následnú ranu mu tak stihol zblokovať jeden z obrancov hostí. Potom Mazanovi nesadla ideálne lopta pri koncovke spoza šestnástky. To už boli na ihrisku dvaja noví ofenzívni hráči Banskej Bystrice Šulc a Jurčišin a práve druhý spomínaný hráč zariadil stav 2:1 v 65. minúte. Polievka z rohu pokutového územia poslal razantnú strelu k vzdialenejšej žrdi, Fojtíček dokázal loptu iba vyraziť a keďže sa ocitla pred Svenom Jurčišinom, pre nášho stredopoliara nebol problém z dorážky ju upratať do siete. Tomuto momentu sa prizeral Sebastián Jurčišin, jeho bratská dvojička v drese súpera. Druhý gólový zásah nás nabudil a dostávali sme sa do viacerých šancí. Záhumenský z ľavej strany šestnástky voľný mieril vedľa žrde, ďalej po priamom kope a centri Polievku Kupčík hlavou takisto nebol presný, Šulc spoza päťky sám pred brankárom neuspel, nepodarilo sa to ani Polievkovi, ktorý dostal dobrý pas za obranu a zakončoval z ľavej strany vedľa bránky. V 77. minúte Polievka našiel v ideálnej pozícii Šulca, ktorý zblízka prekopol bránku. O deväť minút neskôr Sven Jurčišin dostal dlhú loptu za obranu, prešiel s ňou do veľkého vápna, možno mohol zakončovať po individuálnej práci s vracajúcimi sa obrancami Bardejova, ale rozhodol sa pre prihrávku do tutovky Polievkovi, ktorý prepálil svätyňu súpera. V závere sme ubránili štandardky hostí a udreli napokon z protiútoku v nadstavenom čase. Loptu vyviezol z našej polovice Záhumenský, prihral na ľavo Slaninkovi, ten dával na Šulca, ktorý pripravil ešte lepšiu pozíciu Svenovi Jurčišinovi a náš strelec víťazného gólu v šestnástke znovu iba pohodlne zakončoval na konečných 3:1.

MFK Dukla Banská Bystrica – Patrizán Bardejov BŠK 3:1 (1:1)

Góly: 25. Franko, 65. a 90+1 Sven Jurčišin – 27. Brenkus. Rozhodoval: Somoláni. ŽK: Kupčík - Maník. Diváci: 492.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (58. Šulc), Kupčík, Prikryl – Migaľa, Willwéber (58. Sven Jurčišin), Richtárech (74. Uhrinčať), Záhumenský – Mazan, Franko (74. Slaninka), Polievka (88. Hanes)

Bardejov: Fojtíček – Sebastián Jurčišin, D. Lukáč, L. Horváth, Cmiljanović (70. Stachura) – Župa, Adekuoroye, Keresteš, N. Ristovski (65. M. Lukáč) – Maník – Brenkus

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Bolo vidieť, že v prvom polčase sme sa ťažšie rozbiehali. Neviem čomu to pripísať, boli sme takí ´zapečení´, tvrdí, neboli sme živí ako inokedy. Možno to zobrať aj na moju hlavu, ale som rád, že sme vyhrali. Práve takéto zápasy bývajú ťažké na koncentráciu, udržať si ju na vrchu. Dôležité bolo aj to, že sme prestriedali. Sven Jurčišin dal dva góly, je to jeho vizitka, bol efektívny, no futbal je kolektívny šport, nie je až tak veľmi dôležité či nastúpite v základe od začiatku, ale ako hráte v daný čas na ihrisku.“

Matej Franko, strelec nášho prvého gólu: „Každý zápas v druhej lige je ťažký, ale zvládli sme ho, máme tri body a to je podstatné. Som rád, že som sa znovu presadil. Cítim sa v dobrej forme a ďakujem spoluhráčom, že sa tak môžem cítiť. K tým gólom mi chlapci pomohli, nie sú iba mojím dielom, za čo by som im chcel veľmi pekne poďakovať. Čo sa týka môjho presného zásahu proti Bardejovu, bolo dôležité, že som brankára ´presoval´, on loptu nejako ´zluftoval´, prešla teda ku mne a už som to len zakončil. Kľúčové bolo, že sme dali dnes tri góly a zvládli sme to.“

Sven Jurčišin, strelec našich dvoch gólov: „Bol som v správnom čase na správnom mieste. Dobre som sa pri tých gólových situáciách postavil a padlo mi to tam. Nebol to pre nás ľahký zápas. Hoci je Bardejov dole v tabuľke, tak má dobré mužstvo. Myslím si, že to bol z našej strany dobre odbojovaný zápas so zaslúženým víťazným koncom. Súper k nám určite neprišiel len tak prehrať, tiež chcel vyhrať. My sme od začiatku až do konca príkladne bojovali, vďaka čomu sa nám podarilo streliť tri góly a vyhrať.“

Sebastián Jurčišin, krajný obranca Bardejova, brat (dvojička) nášho Svena: „Podali sme dobrý výkon, no inkasovali sme hlúpe góly, tak ako vždy. Banskobystričania mali šťastie, nehrali tak dobre, ako hrajú celú sezónu. Gratulujem bratovi Svenovi za góly, náhodne sa k nemu odrazila lopta, ale aj to patrí k futbalu. Mal šťastie v oboch situáciách, že stál tam, kde stál a dal také góly (tss), to už by každý premenil (smiech).“

Sven na bratove slová reagoval nasledovne: „S bratom sme sa pred zápasom navzájom ´hecovali´ a vďaka tomu mal zápas pre nás oboch väčší náboj. A odkazujem mu, že šťastie praje pripraveným (smiech).“

Obaja bratia hrali proti sebe prvýkrát medzi mužmi v lige, v doraste si to už vyskúšali.

Námestovo – Humenné 0:2, Rohožník – Slovan B 0:6, Košice – Trebišov 4:1, Podbrezová – Dubnica 8:0, Púchov – Komárno 0:1, Skalica – Žilina B 4:0.

Najbližšie čaká futbalistov Dukly duel 28. kola 2. ligy už v piatok 6. mája16.00 hodine na hlavnom ihrisku bratislavských Pasienkov, kde si zmerajú sily s béčkom Slovana Bratislava.

1. Podbrezová 65b, 2. B. BYSTRICA 62b, 3. Skalica 56b, 4. Komárno 50b, 5. Humenné 50b, 6. Košice 49b, 7. Šamorín 37b*, 8. Žilina B 36b... , 11. Dubnica 30b, 12. Rohožník 26b, 13. Púchov 25b, 14. Slovan B 25b, 15. Bardejov 17b, 16. Námestovo 9b.