• Sedemnásťroční prvoligoví dorastenci MFK Dukla milo prekvapili v Trnave
Dorast / Jozef Mazár / 10.11.2019

Sedemnásťroční prvoligoví dorastenci MFK Dukla milo prekvapili v Trnave

Aj z takej snímky sa dá veľa vyčítať. Herné nasadenie mladých futbalistov v zápase na pôde nebezpečnej Trnavy bolo úžasné. Na snímke zľava do prava snahu domáceho Michala Domika (č.8) eliminujú Jozef Kandala, Adam Lukáč a Richard Reptiš tak rafinovane, že ten sa z útočného prieniku radšej vracia k vlastnej bráne. Najsilnejším protivníkom všetkých bol počas celého zápasu stály dážď a klzký, premočený terén. Hra však mala dobrú prvoligovú kvalitu. Foto: Roman Reptiš

Celkom 14 kôl majú za sebou odohraných v I. dorasteneckej lige U17 mladí chlapci v dresoch MFK Dukla. K svojmu odvetnému zápasu nastúpili v druhú tohoročnú novembrovú sobotu v Trnave. Doma podľahli svojmu súperovi po bojazlivom výkone hladko 0:3, pôsobili nezohratým dojmom a hlavne v prvom polčase takmer bezradne. Z hostí pútali výkonmi najmä synovia bývalých skvelých futbalistov Spartaka Trnava i reprezentácie, synovia Miroslava Karhana a Mareka Ujlakyho.

Dnes to bol na ťažkom teréne za stáleho dažďa celkom iný zápas. Hlavne v prvom polčase mali chlapci spod Urpína strelecky i gólovo navrch, lebo okrem vedúceho gólu Jána Medveďa, ktorý skóroval po dobre zahranom rohovom kope Jozefa Kandalu hlavou, výborne práve Jozef Kandala najmenej ešte 3x nebezpečne ostreľoval spoza šestnástky bránu domáceho brankára Tomáša Trníka.

Keď v 35. minúte vystriedal neistého a zraneného Trníka v domácej bráne Patrik Vasiľ, sotva niekto z tej pol stovky prítomných, zmoknutých, ale dobrým, bojovným zápasom sa baviacich objektívnych divákov tušil, že v 43. minúte bude kopať Jozef Kandala pokutový kop práve Patrikovi Vasiľovi, s ktorým dral detské nohavice v rodnom Hlinnom, hornozemplínskej dedinke pri Vranove nad Topľou, odkiaľ obaja pochádzajú. Jozef Kandala kopol pokutový kop veľmi zle a tak polčas vyhrali hostia iba najtesnejším rozdielom.

Po zmene strán začali oveľa lepšie a v útočnej fáze nátlakovo, dôrazne s nebezpečným zakončovaním sľubne sa rozvíjajúcich akcií domáci. Pre zmenu ich útočníci hľadali škulinky v bráne pozorného Christofera Chládka, aby ho čo najskôr prekonali a zrovnali stav zápasu. Čo prešlo do priestoru brány Chládek dovtedy chytil, alebo napríklad strely akou bola aj tá tvrdá, ešte v prvom polčase z kopačky Karhana išli vedľa brány.

Do útoku tlačil domácich v zálohe aj po polčase výborne hrajúci ich kapitán Patrik Karhan. Svoju nádej zrealizovali chlapci Trnavy v skutočnosť v 48. minúte, keď dobre vystrelenú loptu Timoteja Kudličku z vnútra šestnástky brankár Chládek vyrazil na tyč a lopta sa odtiaľ pomaly zakotúľala do siete.

Tréner hostí Ľubomír Faktor hlasito upozorňoval svojich zverencov, aby sa vrátili k dôraznejšiemu bráneniu a znova prepli na útočnejší spôsob boja. Pomaly sa to stavalo realitou, keď v 68. minúte po bežnom súboji pred hranicou šestnástky posúdil zákrok dobre hrajúceho hosťujúceho Lukáča hlavný rozhodca Tomáš Hulínek z Nového Mesta nad Váhom ako nedovolený a pokutový kop realizoval Thomas Kotlár, jeden z viacerých reprezentantov v drese Trnavy.

Kotlár mieril nízko nad zemou do tej istej brány kde predtým Kandala, ale pre zmenu do opačného, teda do pravého dolného rohu brány Chládka. Ten robinzonádou jeho pokus zlikvidoval, aby už o pár minút znova Jozef Kandala, z ľavej strany poslal od rohovej zastávky centrovanú loptu do šestnástky súpera a tam ju šikovne prepasíroval za chrbát nepozorného Patrika Vasiľa Viktor Tatar.

Po góle ešte stihla Trnava opečiatkovať hornú žrď brány Chládka a zopár útočných akcií nedokončiť strelecky, lebo stred poľa prevzali znova pod kontrolu hostia a zadné rady v zoskupení Chládek – Lukáč, Patrik Reptiš, Ján Medveď, Adam Poliak – s hbitou a dôrazne hrajúcou stredovou päticou, Viktor Tatar, Richard Reptiš, Michal Milrád, Jozef Kandala a Simon Sihelský prenášali zo stredu poľa loptu kolmicami na hrot útoku. Odtiaľ potom René Horváth, statočne bojujúci buď sám zamestnával obranu domácich, alebo lopty striedavo rozdeľoval do behu či za seba nabiehajúcim spoluhráčom zo stredu poľa.

Tak hlavičkovo dominoval v strede obrany kapitán MFK Dukla Patrik Reptiš. Často aj v súboji s dvoma útočníkmi súpera.

Keď sme sa na zápase opýtali bývalého hráča Spartaka Trnava Čiernika, kto ho herne z družstva hostí upútal najviac, povedal: „ Hráči s číslami 21( J. Kandala ) , 4 ( P. Reptiš ), 5 ( R. Reptiš), brankár ( mal na mysli Ch. Chládka), ale všetci úžasne bojovali a nepripomínali, že im patrí až deviata priečka v tabuľke.“

Nám sa pre absolútnu objektivitu patrí dopísať, že aj striedajúci hráči, ktorí postupne prichádzali na hraciu plochu ( najskôr v 70. minúte Patrnčiak striedal Milráda a v tej istej minúte Skučka Poliaka, potom po druhom góle MFK Dukla v 85. minúte Penov Kandalu, v 86. minúte Sihelského Maďar a v 87. minúte Horvátha Flaška) hrali na hrane svojich možností. Bojovali úžasne!

V zápase o každú loptu s nebezpečným súperom v čierno – červenom oblečení bojovali ladí hráči MFK DuklaU17 Michal Milrád ( s číslom 9) v modrom drese a Viktor Tatar, autor víťazného gólu MFK Dukla( na snímke v modrom drese prvý zľava) Foto: Roman Reptiš

Tréner Ľubomír Faktor nám na otázku ako hodnotí zápas, tesne po jeho ukončení stručne povedal: „Vybojované víťazstvo s kvalitným súperom. V ďalších zápasoch musíme hrať ešte lepšie.“

Dá sa aj s takou rétorikou súhlasiť. Každý sa musíme polepšiť v tom, čo robíme. Toto, čo sme videli malo svoju kvalitu. Ak chceme byť lepší, nuž pracujme na sebe spoločne a tešme sa v prípade futbalu z hry tých najlepších.

Pred MFK Dukla U17 je v tabuľke 8 kolektívov v poradí: 1. Trenčín 31 bodov, 13 zápasov 2. Ružomberok 29 (13) 3. Žilina 25(12) 4. Trnava 23(13) 5. Slovan 23 (12) 6. Nitra 21(13) 7. Podbrezová 18(13) 8.D. Streda 16(13) 9. MFK Dukla 13(14) 10. Michalovce 9(14) 11, Senica 8(13)12. Poprad 7(13).

V zápase U16 FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 3:0 (3:0)
Ani vedúci góly 2. minúty po prísne nariadenom pokutovom kope neodradil chlapcov MFK Dukla od bojovnosti a snahy hrať v zápase s druhým družstvom druholigovej tabuľky dôstojnú úlohu. Do 20. minúty odohrali viac ako vyrovnanú partiu, potom však dostali ďalší gól zo štandardnej situácie ako trest za chvíľkovú hernú nedisciplinovanosť. Keď domáci do polčasu pridali i tretí gól a brankár Patrik Jonáš bol z kolektívu hostí napriek tomu najlepším hráčom zdalo sa, že MFK Dukla to po polčase „zabali“.

Opak bol pravdou. V poli sa hostia po zmene strán osmelili, začali si po polčasovom umývaní hláv v kabíne uvedomovať svoje herné chyby, nedopúšťali sa ich, k hernej disciplíne pridali i viac bojovnosti a presvedčili sa, čo všetko musia robiť aby sa herne zlepšovali a výsledkovo mohli zlepšovať. Znova ich zo dva razy podržal aj v II. polčase brankár Jonáš, v útočnej fáze však súpera strelecky nepreverili, ale jeho gólové chúťky i prevahu vďaka svojej hre eliminovali na druhopolčasový bezgólový stav. Zápas odohrali na ťažkom teréne za stáleho dažďa. Tréner Dušan Tóth po zápase pre Klub priateľov Dukly povedal:

„Máme čo robiť, aby sme začali byť od zápasu k zápasu herne i výsledkovo kvalitnejším kolektívom. Chce to veľa, aby sa želanie stalo skutočnosťou. Túto kategóriu MFK Dukla pred rokom vo svojich štruktúrach nemala, o to je práca s kolektívom, ktorý budujeme za pochodu ťažšia.“

Kondičný tréner David Brűnn: Po postupe na EURO mi hlavou prebehla všetka tá mravenčia robota

Reprezentačný dres si oblečie aj Adam Hanes

Dukla v pohode dokráčala k víťazstvu v Púchove

Bystrické futbalistky nestrelili v Trenčíne gól, skomplikovali si záchranu

Tréneri spokojní s deľbou bodov, diváci čakali kvalitnejší futbal

Posledné kolo hráme v D. Strede, ale Fortuna liga vyvrcholí až súbojmi play off o Konferenčnú ligu