• Slovan bol v pohári nad naše sily, sústreďujeme sa na ligu
A tím / MFK Dukla (PR) / 05.05.2021

Slovan bol v pohári nad naše sily, sústreďujeme sa na ligu

Z duelu vo Zvolene za dažďa v boji (R. Bielik)

Do finále Slovnaft Cup-u (Slovenského pohára) postupuje Slovan Bratislava. Zvládol totiž aj druhý odvetný semifinálový zápas vo Zvolene, kde má banskobystrická Dukla dočasný domovský stánok. Naši futbalisti už v hlavnom meste SR prvý duel prehrali 0:3, v odvete napokon 1:3, keď sa stredajší zápas lámal v prvom polčase, prakticky na jeho začiatku.

Úvod stretnutia patril našim futbalistom, ktorí hýrili aktivitou. V tretej minúte dostal loptu za obranu Starší, ale za šestnástkou bol pri nej skôr gólman Šulla a vyhlavičkoval ju, následne Vujoševič prekopol bránku z vyše dvadsiatich metrov. O dve minúty neskôr Lukáčik potiahol akciu po pravej strane, prenikol do šestnástky, cez Staršieho sa dostala lopta ku Gondovi a ten sa mohol na úrovni jedenástky spýtať Šullu kam to chce, mieril napokon vedľa. Prišiel trest. V ôsmej minúte Nono z pravej strany našiel v šestnástke voľného Hentyho a ten bez prípravy otvoril skóre zápasu – 0:1. Po štvrťhodine hry mohol tento legionár ´belasých´ pridať aj druhý gól, no z priameho kopu strieľal nad brvno. Ďalšiu možnosť mal po rohu Nona Pauschek, hlavičkoval nepresne. My sme vyrovnali v dvadsiatej minúte. Lukáčik opäť potiahol akciu po pravej strane, našiel v ľavom rohu šestnástky Frimmela, ktorého strelu si zrazil za vlastného gólmana Abena1:1. Prešlo iba päť minút a bolo 1:2, pretože chybu Richtárecha využil Daniel, ten naservíroval krátky center na bližšiu žrď, kde hlavičkoval tiesnený Ožbolt. Po polhodine hry naši futbalisti pohrozili po priamom kope nakrátko. Snitka posunul loptu do šestnástky, kde bola zrazená rukou obrancu Slovana pred Staršieho, no ten zakončoval vedľa žrde. Na opačnej strane Nono strieľal z diaľky nebezpečne, Baláž loptu vyrazil a Ožbolt z dorážky rozvlnili sieť z ofsajdu.

V druhom polčase sa poriadne rozpršalo, ubudlo šancí, za zmienku stála Hentyho strela k bližšej žrdi, ktorú brankár Dukly pokryl. Slovan mal územnú prevahu, ale nevedel ju zužitkovať, hráčom komplikoval hru aj silný vietor. Viac prial hosťom z Bratislavy. Jedinú vyloženú šancu mal v 78. minúte Henty, strieľal z vnútra šestnástky, no bravúrne nohami zasiahol Baláž. V závere to skúšal z uhla Medveděv, no pálil nad horný roh našej svätyne. Napokon druhý gól pridal v 89. minúte Lovat, keď dostal dobrú loptu od Rataoa za obranu Dukly a zoči – voči Balážovi nezaváhal – 1:3.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:3 (1:2), prvý zápas 0:3, do finále postupuje Slovan

Góly: 20. Abena (vlastný) – 8. Henty, 25. Ožbolt, 89. Lovat. Rozhodovali: Kišš – Vorel, Košecký. ŽK: Polievka, Migaľa, Jackuliak (všetci Dukla). Bez divákov.

Zostavy:

Dukla: F. Baláž – Lukáčik, Kupčík, Nosko, Migaľa – Snitka (76. P. Vajda), Richtárech (62. Willwéber) – Starší (62. Polievka), Gonda, Frimmel (62. Kvocera) – Vujošević (46. Jackuliak)

Slovan: Šulla – Medveděv, Abena (46. Laczkó), Bajrič, Pauschek – Daniel (70. Ratao), Nono, Rabiu (61. Habodasz), Weiss ml. (61. Lovat) – Ožbolt (76. D. Strelec), Henty

Hlasy po zápase:

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Slovan vyhral zaslúžene. Zápas sa lámal v úvode pri prvých šanciach, mali sme jednu vyloženú, nepremenili sme ju a vzápätí Slovan skóroval. Síce sme vyrovnali, no hneď súper pridal aj druhý gól a už bolo prakticky rozhodnuté. Dali sme šancu aj hráčom, ktorí veľa nehrali, aby sa konfrontovali s najlepším tímom na Slovensku. Nemyslím si, že tento odvetný duel bol z našej strany lepší. V Bratislave sme síce prehrali 0:3, ale herne sme odohrali duel lepšie. Inkasovali sme tam prvé dva lacné góly po štandardkách. Postúpiť do semifinále pohára sa nedá ´len tak´. Išli sme cez Dunajskú Stredu, skonfrontovali sme sa s majstrovským Slovanom Bratislava, možno ak by sa hralo na jeden zápas, bolo by to iné, ale náš postup takto ďaleko v národnom pohári hodnotím pozitívne. Hrať so Slovanom dvakrát, v podstate počas jari trikrát, keďže za ich béčko nastúpilo až sedem hráčov, tak to moje mužstvo určite kvalitatívne posunie vpred ako keby hralo proti niekomu inému. A hoci by sme nad iným slabším súperom vyhrali napríklad 7:0, ale nedalo by nám to z môjho pohľadu prakticky nič. Tieto duely s majstrom nám dali určite viac. Teraz sa musíme dať rýchlo dokopy a zdvihnúť hlavy. Verím, že to dotiahneme tam, kde všetci chceme byť.“

Marek Frimmel, po jeho strele sme zaknihovali jediný gól zápasu: „Vedeli sme, čo nás čaká, že Slovan nič nepodcení a zoberie to vážne. Tak sme sa na to i pripravili. Bohužiaľ nevyšlo nám to dnes. Majster opäť potvrdil svoju kvalitu. Škoda najmä brejkových situácií, ktoré sme nedotiahli do lepšieho konca. Chceli sme si to aj proti Slovanu rozdať ako rovný s rovným, ale bratislavský celok bol lepší a zaslúžene postupuje do finále pohára. Proti Slovanu sa nehrá každý deň, bolo to pre nás niečo špeciálne. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Odohrali sme dva slušné pohárové zápasy. V druhej lige máme na to, aby sme postúpili. Veríme, že to zvládneme a takýchto zápasov si v najvyššej súťaži užijeme viac i s lepšími výsledkami.“

Ján Nosko, skúsený stopér našej Dukly: „Povedali sme si pred semifinále, že nemáme čo stratiť, že tieto duely so Slovanom odohráme na maximum a uvidíme ako to dopadne. Myslím si, že aj v tejto odvete sme mali za stavu 0:1 a 1:2 dobré príležitosti. Ak by sme ich premenili, majstra by sme viac potrápili. Rozhodlo sa už v prvom zápase na Slovane, dnes hrali bratislavskí hráči uvoľnene, nemali už o čo prísť. My chceme postúpiť do prvej ligy, aby sme hrali každý druhý víkend u lepších súperov, predsa len aj trávniky či štadióny klubov v najvyššej súťaži sú na oveľa lepšej úrovni. Chceme to v druhej lige dotiahnuť do úspešného konca. To je hlavná priorita. Čo sa týka pohára, sme radi, že sme postúpili do semifinále cez Dunajskú Stredu. Ak by sa hralo naďalej na jeden zápas, tak by sme asi viac potrápili Slovan, no myslím si, že sme proti nim odohrali obe stretnutia celkom slušne.“

Alen Ožbolt, strelec druhého víťazného gólu Slovana: „Nebol to pre nás jednoduchý zápas, ťažko sa nám hralo, najmä v druhom polčase za vetra a dažďa, ale dali sme celkovo tri góly, ja som sa tiež presadil, som teda šťastný, lebo ak chce útočník stále hrať, musí dávať góly. My sme hlavne chceli postúpiť do finále. Možno sme mohli hrať i lepšie, no dôležité je, že sa nik nezranil. Tešíme sa na Žilinu vo finále pohára. My sme sa s Bystricou potrebovali namotivovať na ligový duel s Dunajskou Stredou, pretože si uvedomujeme, že ak ho vyhráme, budeme mať majstrovský titul. Údajnú trénerskú výmenu neriešime, hráme za klub, za fanúšikov a za nás.“

Darko Milanič, tréner Slovana: „Som spokojný s faktom, že sme vo finále pohára. To je najpodstatnejšia vec. V každom zápase je niečo, čo sa mi nepáči, no pokúšali sme sa hrať vo Zvolene dobre a nechať si zároveň energiu do ďalšieho stretnutia v lige. Vyšiel nám už prvý pohárový zápas, rovnako aj tento druhý, keďže sme rýchlo skórovali a odpovedali i na domáci vyrovnávajúci gól. Druhý polčas sme takticky zvládli. Tento duel bol pred ligovým s Dunajskou Stredou dôležitý, keďže ako každý, aj my máme určité svoje problémy. Chlapci ukázali dobrú reakciu po posledných udalostiach v našom klube.“