• V chladnom počasí pre MFK Dukla studená prehra
A tím / Jozef Mazár / 02.11.2019

V chladnom počasí pre MFK Dukla studená prehra

Aj táto snímka už patrí minulosti. Je ešte zo starého štadióna na banskobystrických Štiavničkách. Aj brankár Adrián Knurovský bol iba na súpiske v zápase FK Poprad – MFK Dukla 3:0 ( 0:0 ) a do zápasu nezasiahol. Matej Starší ( v červenom drese) hral väčšiu časť stretnutia v obrane. Časy, spôsoby i kvalita hry sa menia...

„Kvalitný futbal Popradu historicky nesvedčí, hokej áno. Pozerajte, dnešné chladné, doslova studené počasie a k tomu veľmi studená prehra pre súčasného lídra II. ligy. Možno na niečo dobrá, mnohým v mnohom asi schladila hlavy.“

Tento výrok sme si stihli zapamätať po zápase FK Poprad – MFK Dukla Banská Bystrica 30. októbra toho roku tesne po 18.00 v útrobách dosť studeno pôsobiaceho futbalového štadióna pod Tatrami. Dlho sme rozmýšľali či ho v úvode komentára zo zápasu o účasť medzi poslednými ôsmymi klubmi Slovenského pohára uverejniť, alebo si ho len tak nechať nepovšimnutý. Vôbec nemá byť ospravedlnením nepríjemnej, veľmi studenej prehry! Výsledok nášho rozhodnutia je z napísaného jasný.

Ten kto toto stretnutie videl bude súhlasiť, že MFK Dukla pôsobila technickejšie, s hernou prevahou v poli, ale za celý zápas až na 2 prípady sa ani nepokúsila vystreliť na súperovu bránu. Pravým opakom boli domáci. Podaktorí diváci z tých ani nie 400 čo prišli po nešťastnej prehre v Púchove o majstrovské body svoje mužstvo povzbudiť lamentovali, keď hráč domácich Matej Grešák dvakrát v prvom polčase z pomerne dobrých pozícií nikým nekrytý, z pravej strany brány dobre chytajúceho Krejčího, vystrelil nad a brankára hostí neohrozil.

V 20. minúte nad namieril aj Dragan Andrič, ďalší útočník v drese Popradu. Z útočníkov hostí sa o to pokúsil len Róbert Polievka v 26. minúte zápasu, keď krížnou loptou zo svojej kopačky pár centimetrov nad trávnatou plochou, natiahol k bravúre domáceho Jána Maleca.

Strelecky z hry to bolo na brankára Popradu, čo išlo priamo medzi žrde, za 90. minút všetko. V 37. minúte sa zranil pred súperovou šestnástkou práve Dragan Andrič a na hraciu plochu poslal tréner Marek Petruš Tibora Slebodníka. Bol to práve tento futbalista, ktorý sa zaslúžil o vedenie svojho mužstva v zápase. Z ľavej strany dostal v 57. minúte v šestnástke loptu, vystrelil, smer lopty zmenil za chrbát svojho brankára nešťastne Starší.

Bolo to ešte v čase, kedy do hry nezasiahli skúsené opory MFK Dukla Savič, Vaščák a Snitka. V základnej zostave sa objavili Viktor Tóth a mladý Gabriel Holub, ktorý pútal v strede poľa technickou rozohrávkou ľavou nohou. Presne za prvý polčas viac raz vysunul na ľavej strane útoku herne vyspelého Polievku. Ten však po zmene strán nafilmovaným pádom v súperovej šestnástke dostal od rozhodcu Dohála žltú kartu a zdalo sa, že MFK si vážnu gólovú príležitosť v tomto súboji ani nepripraví.

Keď v 60. minúte pridal Slebodník po jednom z mála vydarených útokov vydarenou strelou do ľavého rohu brány Krejčího druhý gól, tréner Stanislav Varga poslal najskôr na ihrisko Snitku s Vaščákom a potom aj Saviča. Migaľu preskupil na pravú stranu obrany, Snitka prešiel do zálohy a Vaščák na hrot. MFK Dukla technickými partiami pritlačila Poprad pred vlastnú šestnástku a keď v nej išiel na bránu Maleca úplne sám Polievka, obrana domácich ho v momente streľby skopla na zem, bol z toho pokutový kop a ten poslal Vaščák do ľavej žrde brankára Maleca, ktorý sa rozhodol pre roh pravý.

Hostí nepremenená jedenástka nedeprimovala, útočili ďalej, ale po zlej rozohrávke inkasovali od Arevala, ktorý hral na pravom krídle po jednom z mála rýchlych protiútokov v 89. minúte gól tretí. A mohli inkasovať v nadstavenom dvojminútovom čase aj gól ďalší, ale lopta z kopačky Greššáka išla spoza šestnástky znova nad bránu Adama Krejčího.

Citátom jedného z prítomných divákov na zápase sme začali, s citátom ďalšieho komentár ukončíme: „Možno je to pre hráčov z čela tabuľky niekedy dobre ak ich herne menej kvalitný súper upozorní, že futbal sa hrá na góly a to mužstvo, ktoré nedokáže skórovať stráca postupne v zápasových súbojoch pôdu pod nohami, potom aj body, ba často aj verného fanúšika.“

Dodávame: Nemôžeme milovať každého za výkon na hracej ploche či na trénerskej lavičke. Bolo by lakonicky úsmevné si niečo také vôbec myslieť. Ak milujeme všetkých a všetko vo futbale, všetkých a všetko strácame. Strácame prirodzenú schopnosť kvality výberu. Skončíme ako zlí a neúprimní sudcovia charakteru a kvality. Pokiaľ sa niečo používa zahmlene, neúprimne, nekvalitne – stráca to aj vo futbale svoj význam.

FK Poprad – MFK Dukla 3:0(0:0) Góly: 57. minúta Starší (vlastný), 60. minúta Slebodník, 89. minúta Arevalo. ŽK z celku MFK Dukla: Tóth a Polievka. Rozhodovali: Dohál – Vitko, Žákech.

Základná zostava MFK Dukla: Krejčí – Starší, Gaško, Prikryl, Migaľa – Willwéber, - Dolný, Holub, Tóth, Polievka – Laksík. Po polčase prišli namiesto Tótha a Holuba na hraciu plochu Snitka a Vaščák, neskôr namiesto Staršieho Savič. Mužstvo viedol s kapitánskou páskou na rukáve Willwéber.

Na Štiavničkách sme zdolali aj Podbrezovú v derby súboji o čelo 2. ligy

V sobotu predposledný krok do prvej šestky

Rymarenko pred Michalovcami: Čaká náš ťažký zápas, chceme a potrebujeme ho zvládnuť

Zaujímavá trénerská dvojica, talentovaní mladí futbalisti, čaká ešte veľa tréningového drilu