• V pohronskom derby na štadióne vo Zvolene sa zrodila remíza
A tím / Jozef Ivan / 14.06.2020

V pohronskom derby na štadióne vo Zvolene sa zrodila remíza

Napriek tomu, že R. Polievku aj takto zdvojovala či dokonca strojovala obrana hosťujúcej Podbrezovej, bol to práve hráč s číslom 17 v červenom drese MFK Dukla, ktorý prihral na jeden z dvoch gólov svojho mužstva do siete súpera. Pravda je však aj tá, že ani Polievkovi úzke ihrisko a zlý trávnatý povrch nepridali na kvalite jeho hry. Foto: Samo Telúch

V prvom zápase druholigovej nadstavbovej časti o postup do baráže o prvoligovú príslušnosť nastúpili futbalisti MFK Dukla po 96 dňovej prestávke proti Železiarom z Podbrezovej. Po 39 rokoch sa v dôsledku rekonštrukcie Štiavničiek dočasným domovom nášho mužstva stal opäť Zvolen. Už pred začiatkom zápasu sme boli vo Zvolene svedkami slávnostnej chvíle .Generálny manažér MFK Dukla Milan Smädo spolu so slovenským zástupcom v medzinárodnej federácii futbalových historikov a štatistikov Jaroslavom Šiškom ,členom vedenia MFK Dukla Petrom Krnáčom , slovenským reprezentantom ,odchovancom Dukly Michalom Ďurišom ,v súčasnosti hráčom cyperskej Anorthosis Famagusta a zástupcom Slovenského futbalového zväzu Miroslavom Richtárikom odovzdali kapitánovi MFK Dukla Sašovi Savičovi futbalový dres s číslom 300.Taký počet súťažných zápasov odohral za našu Duklu v rámci prvej ,druhej a tretej ligy a v zápasoch slovenského pohára počas 11 ročného pôsobenie v našom kolektíve. Zároveň odovzdali futbalové dresy Dukly s rokmi ich životných výročí päťdesiatnikovi-bývalému hráčovi a súčasnému trénerovi brankárov v MFK Dukla Norbertovi Juračkovi a sedemdesiatnikovi Jozefovi Mazárovi športovému publicistovi a jednému z trojice ľudí podieľajúcich sa na vydávaní predzápasových bulletinov Góól.

V úvode stretnutia začali lepšie hráči MFK. Do prvej šance sa dostával Polievka, ktorý na ľavej strane vyzvŕtal obrancov hostí ale po viacerých kľučkách sa dostal mimo ihriska. Prvý rohový kop zahrával v 7.minúte hosťujúci Špyrko, ktorý v pokutovom území našiel Pastoreka ale jeho strelu domáca obrana zablokovala. V 11 minúte mali možnosť zahrávať rohový kop futbalisti MFK. Po jeho zahratí sa v sľubnej šanci ocitol Nosko. Jeho hlavičku na hosťujúcu bránu pre postavenie mimo hru zastavila píšťalka rozhodcu Prešinského. Prvú strelu na bránu vyslal v 15 minúte domáci Polievka. Brankár Ludha ju kryl. V 18 minúte druhý rohový kop Dukly zahrával z ľavej strany Polievka. Laksíkovu hlavičku vyrazil Ludha a nasledovnú dorážku Snitku zablokovala hosťujúca obrana. Potom prišli chvíle podbrezovských železiarov. V 20 minúte prudkú strelu Galčíka zblokoval na rohový kop Nosko a o minútu neskôr tvrdú strelu Špyrku brankár Nôta kryl. Na druhej strane tvrdú strelu Willwébera z 32 metrov na šestnástke zblokovala hosťujúca obrana. Veľkú šancu na strelenie gólu mali domáci futbalisti v 31 minúte, keď po prihrávke Polievku trojica banskobystrických útočníkov v pokutovom území pred brankárom Ludhom nedosiahla na loptu. V 41 minúte strela Špyrku z 20 metrov išla mimo ľavej žrde domácej brány. V samom závere prvého polčasu sa do vyloženej gólovej šance dostal hosťujúci Zachara .Obranca Nosko mu však loptu v poslednej chvíli vypichol a tak na polčasovú prestávku odchádzali mužstvá do šatní za nerozhodného stavu O:O.Druhý polčas začali lepšie hostia. V 48 minúte z trestného kopu z 30 metrov Galčík natiahol Nôtu, ktorý loptu vyrazil na štvrtý rohový kop. Po príchode Dolného, ktorý v 52 minúte vystriedal v domácom kolektíve Vaščáka nasledovala séria rohových kopov z ľavej i pravej strany. Do gólových šancí sa však domáci futbalisti nedostali. Naopak na druhej strane hosťujúci futbalisti začali lepšie využívať rýchlonohých útočníkov. V 62 minúte hosťujúci Paraj po zahraní rohového kopu Špyrkom umiestnil loptu hlavou k ľavej tyči domácej brány a Podbrezová viedla O:1.O štyri minúty neskôr už bolo O:2,keď domáceho brankára Nôtu prekonal Krčula. Domáci sa snažili za mohutného povzbudzovania FAN klubu zvrátiť nepriaznivý výsledok, ale šance neprichádzali. Strelecký pokus Polievku z ľavej strany v 86 min išiel nad bránu Podbrezovej a v 88 min jeho strelu obrancovia Podbrezovej odvrátili do bezpečia. V 90 minúte Willwéberovu tvrdú strelu brankár hostí vyrazil a Vujoševičovu dorážku z 5metrov zlikvidoval. V nastavenom čase najprv v 91 minúte Dolného roh zúročil Prikryl a hlavou znížil na 1:2 a v 92 minúte zaznamenal Laksík vyrovnávajúci gól na 2:2

Fakty o zápase: MFK Dukla Banská Bystrica-FK Železiarne Podbrezová 2:2 /0:0/
Góly:62 min. Paraj O:1,66 min. Krčula 0:2 , 91 min. Prikryl 1:2 a 92 min. Laksík 2:2
Žlté karty:54 min.Savič,93 min.Vujoševič resp.57 min.Ďatko
Rozhodovali: Ladislav Prešinský-Dušan Hrčka a Gabriel Adám
Diváci:357
Zostavy:
MFK Dukla Banská Bystrica:Nôta-Migaľa,Nosko,Prikryl,Savič/75min.Vujoševič/-Willwéber-Snitka/75min.Tóth/Starší,Vaščák/52min.Dolný/Polievka-Laksík
Tréner: Stanislav Varga
Železiarne Podbrezová:Ludha-Kováčik,Bartoš,Paraj“C“,Chvátal-Ďatko-Krčula,Špyrka/76min.Bakaľa/,Pastorek/62min.Pribula/Galčík /76 min/ Szetei-/Zachara/58min.Pavúk/
Tréner :Vladimír Cifranič

Druhý zápas nadstavbovej časti druholigovej súťaže odohrá MFK Dukla v sobotu 20.júna v Poprade. Na zvolenskom štadióne sa opäť stretneme 27.júna keď MFK Dukla Banská Bystrica hostí futbalistov Skalice.