• V prvom kvalifikačnom zápase o postup do I. dorasteneckej ligy futbalová rozpačitosť
Dorast / MFK Dukla, Jozef Mazár, foto fb: Foto Jawo / 19.06.2019

Kto bol 18. júna toho roku v Poprade na prvom "barážovom" zápase o postup do I. dorasteneckej ligy hravo postrehol, že tento súboj, vrátane sprievodných javov, priniesol dosť rozpačitosti. Všímajme si v našom komentovanom spravodajstve výlučne zápas o zisk bodov z pohľadu diania priamo na zmoknutej tráve štadióna pod Vysokými Tatrami.

Úvodné minúty patrili chlapcom z Bardejova, ktorí sa mohli ujať vedenia už v 3.minúte stretnutia. Rozpačitý herný úvod družstva spod Urpína ponúkol chlapcom hrajúcim v modrých dresoch dosť priestoru na to už od stredu poľa, aby rýchlo a kolmo preniesli loptu do šestnástky MFK Dukla Banská Bystrica, kde nikým nekrytý Savely Somov mohol z pár krokov prvý raz rozvlniť sieť za brankárom Richardom Šágom. Ten loptu skvele vďaka svojej mrštnosti chytil, keď tam po zemi z kopačky spomenutého rodáka z Ruska v drese Partizána Bardejov mala namierené. Gól chcel dať vtipne usmernenou mokrou loptou po brankárovej ľavej ruke. Nestalo sa, ale pre zverencov Dušana Tótha to výstraha nebola. Naďalej pôsobili nervóznym dojmom pri dotykoch s loptou, pohybovali sa oveľa pomalšie ako ich súper, aby po žiackom nevykrývaní obranného priestoru ešte pár metrov od šestnástky z ľavej strany umožnili hravo súperovi bleskové uvoľnenie Šimona Paňka krížnou rozohrávkou cez pomalý obranný val na náprotivnú stranu a odtiaľ už zoči – voči Šága nemal šancu. Bežala 8. minúta zápasu a na ukazovateli skóre zasvietil stav 0:1,
Hráči Partizána Bardejov pôsobili v prvej štvrťhodine obratnejšie v pohybovej kultúre, rýchlejšie v štarte na loptu a zdalo sa, že to bude pre kolektív z mesta, ktoré  je od roku 2000 zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO, zápis o body hravý, futbalovo ľúbivý, úspešný. Opak bol pravdou.
Po štvrťhodine hry sa im na klzkom teréne zranil kľúčový hráč, azda jediný rozdielový zo všetkých, ktorí najmä v dresoch MFK Dukla dokázali loptu spracovať ako – tak technicky spravidla až po treťom dotyku s ňou a keď odišiel práve on – Savely Samov, vytrácala sa z trávnika i prvopočiatočná bardejovská futbalová suverenita. Ich tréner Marián Kurty síce naďalej dosť často slušne upozorňoval svojich hráčov kedy čo majú urobiť v danej chvíli, ale lopta začala čoraz viac poslúchať práve reprezentantov Banskej Bystrice v tejto kvalifikácii. Nie však všetkých.
Očividne sa herne nedarilo hlavne Radovanovi Môcikovi, ktorý síce krásne kolmým pasom poslal po štvrťhodine hry do prieniku Adama Kostúra, ten sa v šestnástke súpera vtipne uvoľnil pred dotierajúcou obranou, ale jeho strela tesne po ľavej strane minula bránu Gabriela Čupku. Chlapci v červených dresoch zatápali súperovi s pribúdajúcimi minútami čoraz viac, ale brankár Bardejova opierajúci sa o skvelé nohy i čítanie hry, riešil všetky ich útočné pokusy úspešne. Zo dve z nich voňali gólovou príchuťou, ale gólovú sladkosť úžasnou radosťou ochutnali mladí futbalisti zo Štiavničiek až v 42. minúte. Vtedy sa dostal odkrytou pravou stranou do súperovej šestnástky Martin Hrudkay, skvele na seba vytiahol až dvoch obrancov Bardejova a krásnou prihrávkou na opačnej strane našiel voľného Adriána Strapeka a takmer 300 dlaní tlieskalo na tribúne vyrovnávajúcemu gólu kolektívu Mestského futbalového klubu Dukla Banská Bystrica.
Napriek tomu, hádam až na hráča s číslom 5 nebolo v červených dresoch vďaka hre vidieť na trávniku s loptou výraznejšiu futbalovú osobnosť. Aj Peter Bača, ktorý mal na chrbte dresu MFK Dukla spomenuté číslo nepôsobil na prvý pohľad futbalovo excelentne, ale už v prvom polčase vďaka vlastnému hernému nasadeniu predviedol viaceré skvelé futbalové momenty. Keď po zmene strán ho fauloval jeden zo stredopoliarov súpera dobrých 18-20 metrov od brány Čupku, loptu si postavil na bod rozohrávky striedajúci Stanislav Plško, tá sa dostala až k nohám Adriána Strapeka a zrazu bolo v 67. minúte skóre zápasu Banská Bystrica – Bardejov 2:1 pre Stredoslovákov.
O niekoľko minút takmer z poliacej čiary vtipne vysunul stredom bardejovskej obrany do protiútoku Kostúra znova Peter Bača, Kostúr prešprintoval s loptou celý stred obrany súpera, po oboch stranách sa s ním valili až do šestnástky aj ďalší dvaja spoluhráči, jeden sprava a druhý zľava, keď sa Adam dostal s loptou do bieleho vápna, rýchle nohy Čupku strelu Kostúra zlikvidovali a z kopnutého rohového kopu tiež gólovo nezapršalo.
Nedáš – dostaneš, bežala 82. minúta a po častej prekopávanej hernej scéne sa lopta popred Šágu dostala až k nekrytému Mikolajovi a bolo znova vyrovnané. Futbalová kvalita z oboch strán však bola až príliš vlhká, písaná nervozitou mnohých hráčov ak nechceme tvrdiť, že ich slabou hernou i technickou vyspelosťou. Tým nekritizujeme prácu oboch trénerov, lebo pod prejav slabého herného rukopisu zásluhou neovládania abecedy technickej vyspelosti je potrebné sa vracať do skorších tréningových rokov, než toho, v ktorom sa hrá táto 'baráž', Potom kopali hráči oboch družstiev pokutové kopy. Už prvú nepremenil kapitán Bardejova Miroslav Mikolej. Loptu kopol po pravej ruke brankára Dukly Richarda Šága. Ten zámer strelca vystihol a loptu skvelým zákrokom nedovoli preniknúť do siete. Potom otvoril jedenástkový súboj pre MFK Dukla Nikolas Miloš Pollák, ktorý akoby chcel odčiniť svoj podiel na oboch góloch Bardejova v hracom čase. Svoju „penaltu“ hravo premenil. Bardejov vyrovnal jedenástkový rozstrel ďalším Rusom v jeho kolektíve – Dmitriyom Lukhaninom. Samuel Straka zvrátil gólom na 1:2, ale Peter Peregrin znova vyrovnal. Jediný ľavák Adam Bača nedal brankárovi Bardejova znova žiadnu šancu a MFK Dukla viedla po jeho góle o gól. Potom Šága čaroval po druhý raz, chytil pokutový kop Šimonovi Paňkovi a keď dal gól utešenou strelou Michal Piaček, Dukla vyhrávala o dva góly. Zvýšiť vedenie z pokutových kopov o góly 3 mohol Adam Hanes, jedenástku kopol veľmi zle a tak Martin Rabik z Bardejova upravil pokutový rozstrel na 3:4. MFK Dukla si po zápase vybojovala 1. miesto po prvom zápase v tohoročnej kvalifikácii o 1.ligu.

Zápas MFK Dukla Banská Bystrica – Partizán Bardejov skončil 2:2, na čelo kvalifikačnej tabuľky sa usadil do 20. júna, teda, kolektív MFK Dukla. Po štvrtku, kedy odohrajú v Brezne druhý kvalifikačný zápas Partizán Bardejov – FC Petržalka už bude tabuľka iná.
O všetkom sa rozhodne v sobotu o 17.00 hod na trávniku v Zlatých Moravciach. Ak chce MFK Dukla hrať od futbalovej jesene 2019/2020 I. dorasteneckú ligu bude musieť bodovo prekonať oboch svojich súperov, teda v prípade víťazstva Petržalky nad Bardejovom mužstvo z hlavného mesta bude musieť poraziť, ale celkom podrobne bude lepšie kalkulovať najradšej po spomenutom 20, júni toho roku. Aj v Brezne sa môže zrodiť ten najmenej očakávaný výsledok.

MFK Dukla – Partizán Bardejov 2:2 (1:1), 4:3 na PK
Góly: Adrián Strapek 2 – Šimon Paňko a Miroslav Mikolej.