• Výborný druholigový futbal pod Dubňom, body do tabuľky pre MFK Dukla
A tím / Jozef Mazár / 06.11.2019

Výborný druholigový futbal pod Dubňom, body do tabuľky pre MFK Dukla

Veľa symboliky z tohoročnej druholigovej jesene v sebe skrýva táto reportážna fotografia. Z tváre kapitána mužstva MFK Dukla Sašu Saviča sála úprimná futbalová radosť. Tváre Ľubomíra Willwébra a Blažeja Vaščáka autor majstrovsky nechal rozmazané. Rozmazané, slabo čitateľné sú z druholigovej tabuľky aj ambície mužstiev na postup do I. ligy či boje o záchranu. Posledné jesenné kolo môže, ale vôbec nemusí, trochu viac poodhaliť realitu. Najlepšie bude, ak zopakuje čo najviac mužstiev kvalitné, fair – play súboje na hracej ploche, ako tomu bolo napríklad v stretnutí MŠK Žilina „B“ – MFK Dukla. Pod Dubňom sa futbalová kvalita ukázala zásluhou do zápasu zainteresovaných, v plnej šírke.

Kto bol v prvú tohoročnú novembrovú nedeľu na druholigový futbal v Žiline videl skvelé futbalové predstavenie zásluhou oboch aktérov zápasu.

Mladí chlapci v dresoch extraligovej Žiliny, z ktorých bol najstarším na hracej ploche Ján Minárik, futbalista s prvoligovými skúsenosťami vo veku 22 rokov a všetci ostatní mladší jeho spoluhráči, predvádzali skvelý futbal v stálom pohybe s loptou i bez nej, snažili sa rýchlou výmenou lôpt rôznorodo rozleptávať obranu MFK Dukla a viac raz sa vďaka takým akciám dostali do blízkosti rovnako mladého, dvadsaťročného brankára MFK Dukla Júliusa Nôtu, ktorý bol poslednou spoľahlivou inštanciou v súboji, keď herne lepší nevyhráva.
Tak tomu bolo v nedávnom súboji Slovenského pohára v Poprade, kde tiež nevyhral futbalovo lepší celok. Zápas pod Dubňom bol však z oboch strán ďaleko kvalitnejší a znova dobre režírovaný zo strany hostí z trénerskej lavičky Stanislavom Vargom, ktorý naordinoval svojim chlapcom umnú taktiku proti rozvíjajúcim sa mladým profesionálnym futbalistom v dresoch Žiliny.
Len prvých 5 minút bolo z oboch strán opatrnejších, potom už prepla Žilina pohybom a rýchlou výmenou lopty i presnou rozohrávkou na vyššie obrátky a hostia spod Urpína umnejšie nastavili chápadlá na taký spôsob hry futbalovou skúsenosťou, síce pomalšou, ale premyslenejšou rozohrávkou so stálym hľadaním nebezpečného Polievku na hrote útoku a priebojného, ostrieľaného Vaščáka v dotykoch s predsa len menej skúsenou obrannou líniou Žiliny.
Keď v 8. minúte po skvelej rozohrávke Kurminowského dostal dobrú loptu sám pred Nôtom domáci 21 ročný Vallo, Nôta jeho loptu zblízka kryl. Dokonca Nôta s prehľadom riešil zo dva razy aj krátke nábehy cez hosťujúceho Gaška, akoby len čakal na prvý zrelší protiútok svojho mužstva. Dočkal sa. Prišla 13. minúta a po jednom takom, vydarenom cez Polievku bol rohový kop. Kopal ho Polievka, tentoraz volil polovysokú centrovanú loptu na prednú tyč brány domáceho Petráša, pred ňou ju však hlavou cez takmer celú šestnástku presunul Starší až takmer na druhú stranu pokutového územia pred nikým nekrytého Prikryla a tento obranný strelecký čarodej už vedel čo má s loptou urobiť, hlavou ju pokojne poslal do odkrytej časti brány Žiliny a Banská Bystrica viedla pod Dubňom na umelej tráve po vtipnom a lišiackom futbalovom začiatku 0:1.
Rozhodcovia, nevieme prečo, vo svojom vyjadrení na Futbalnete uvádzajú ako strelca gólu Snitku, keď ten pri lopte nebol! Vzápätí domácim znova pohrozila dvojica Polievka – Vaščák, ale gól z toho nepadol. Žilina zaútočila do odkrytej, neskonsolidovanej obrany, ale Willwéber odkopol spred bránkovej čiary keď už lopta mierila do siete hostí.
A potom už prišla učebnicová prihrávka čiperného ľavonohého Holuba. Z vlastnej polovice vyslal krásny pas vrchom na rozbehnutého Polievku, aby ten dal najlepšiu odpoveď krikľúňom, možno až hen, do ďalekého Bardejova, kto je futbalovým ostrostrelcom a pánom zelenej druholigovej trávy. Polievka s prehľadom a jemu vlastnou rýchlosťou prešprintoval aj mladícke rýchlonohé obranné zoskupenie Žiliny, aby v 27. minúte dostal mužstvo MFK Dukla do dvojgólového vedenia.
Odpoveďou na druhý gól bola žilinská brilantná technika s loptou v rýchlosti premieňaná na futbalový tlak tesne pred hosťujúcim Nôtom.
Prezentácia skvelej futbalovej školy dobrých 15 minút zakončovaná presnými a tvrdými strelami. nútila Nôtu. aby brankársky čaroval, kým nám po jeho zákrokoch prichádzali na myseľ slová Stanislava Vargu po zápase v Bardejove, kde Nôta tiež chytil čo išlo na jeho bránu. V anglickej lige rokmi preverovaný a skúšaný futbalový matador, dnes úspešný tréner MFK Dukla okrem iného na tlačovej besede v Bardejove povedal, že brankár je tam preto, aby chytil aj to čo sa inokedy chytiť nedá. Nôta sa asi o výroku svojho trénera dozvedel, nuž mu to znova raz v majstrovskom zápase predviedol.
A tak, keď po nádhernej famóznej kľučke a ďalšej skvelej prihrávke Holuba na Polievku gól nepadol, lebo jeho dobre mierenú strelu stihla zraziť súperova obrana na roh, znova začali búšiť do šestnástky mladí Šošoni.
Ale skúsený Vaščák sa vrátil, aby v 38. minúte ten tlak eliminoval svojou skúsenosťou i futbalovou vyzretosťou. Asi ho nazlostili súperove jasle cez pomalšie obranné nohy svojho mladšieho spoluhráča Gaška, po ktorých išla na Nôtu ďalšia nebezpečná strela a prišiel i ďalší Nôtov výborný zákrok. Ten istý Vaščák sa dokázal aj v 42. minúte vrátiť po krásnej akcii Gerebenitsa a hlavičke Farského i následnému brankárskemu zákroku Nôtu, znova až do vlastnej šestnástky, aby loptu odkopol do bezpečia a dal gólový pokoj svojmu mužstvu do polčasovej prestávky.
Tlak domácich po polčase pokračoval. Chlapci Žiliny nebezpečne podkurovali mužstvu spod Urpína rýchlosťou nahrávok a skvelým pohybom, ale Migaľa, Prikryl či Savič, samozrejme za celozápasovej pomoci Wilwébra a Snitku stíhali v obrannom zoskupení ich aktivity prerušovať.
Prišla však 51. minúta a v nej zbytočný faul Gaška pri poliacej čiare, po ktorej videl žltú kartu, aby vzápätí demonštroval pri rýchlom protiútoku súper v útočnej šestnástke obranná nedokonalosť Gaška a zrazu po góle žilinského striedajúceho Filippova boli domáci znova v hre. V 72. minúty nebezpečne napriahol na bránu Nôtu Farský, ale jeho strela išla tesne vedľa brány hostí.
Pribúdali rohové kopy domáceho kolektívu a tréneri Varga – Rusnák zasiahli aj striedaniami. Najskôr, ešte hneď po góle Žiliny striedal dobre hrajúceho, ale už dosť vyčerpaného Holuba Viktor Tóth a potom veľmi rýchlo za sebou, medzi 75. a 79. minútou Vaščáka a Polievku Laksík s Dolným. Najmä Dolný vniesol na ihrisko pre MFK Duklu kusisko útočnej i individuálnej sily. Dobrých 7 minút nepúšťali futbalisti MFK Dukla Žilinu do útočných akcií, naopak, práve Dolný individuálne akoby chcel na diaľku zasielať do Banskej Bystrice z tohto nádherného zápasu názor, že mesto pod Urpínom má dnes okrem iných športov znova aj seniorský futbalový kolektív s kvalitným futbalovým kumštom!
Napriek tomu, že rozhodca Kačenga pridal po odohraní riadneho hracieho času ešte 3 minúty, Žilina sa do útočného finále už nedostala.

Žilina „B“ – MFK Dukla 1:2 (0:2)

Góly: 53. min. Filippov - 13. min. Prikryl, 27. min. Polievka

ŽK: Gaško

Rozhodoval Kačenga

Zápas sledovalo 239 divákov, z toho bola dobrá stovka z Banskej Bystrice.

MFK Dukla nastúpila v zložení:

Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savič – Snitka, Wilwéber - Starší, Holub ( od 65. minúty V. Tóth), Polievka ( od 79. minúty Dolný) - Vaščák (od 75. minúty Laksík)

Po zápase si MFK Dukla pripísala do tabuľky 3 body a tým sa stala víťazom jesennej časti II. ligy v súťažnom ročníku 2019/2020 už pred posledným stretnutím jesene, ktoré odohrá 10. novembra 2019 v Šamoríne so začiatkom o 10.30 hod.

Výsledky z prvého novembrového víkendu: Žilina „B“ – MFK Dukla 1:2, Košice – Podbrezová 1:1, Púchov – Skalica 1:0, Bardejov – Dubnica 3:0. Slova „B“ – Poprad 1:1, Ružomberok „B“ – L. Mikuláš 2:5, Šamorín – Komárno 3:1, Trebišov – Petržalka 4:0.

MFK Dukla vedie tabuľku so ziskom 38 bodov , za ňou nasledujú: 2. Dubnica 35 bodov 3. Skalica 32 bodov 4. Poprad 31 bodov 5. Žilina „B“ 28 bodov....posledný je Trebišov so ziskom 11 bodov.