• Vynovené Štiavničky sme pokrstili ôsmou výhrou v rade
A tím / MFK Dukla (PR) / 16.10.2021

Vynovené Štiavničky sme pokrstili ôsmou výhrou v rade

radosť po našom góle

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly v 13. kole druhej ligy vyhrali doma na vynovených Štiavničkách nad rezervou bratislavského Slovana 1:0. Pod Urpín sa na armádny štadión vrátili po dvojročnej pauze, počas ktorej prebiehala rekonštrukcia. Nebol to pre nich jednoduchý duel, keďže bol oň veľký divácky i mediálny záujem, čo museli zvládnuť v hlavách. Prišla napokon rekordná návšteva za posledné roky, naplnila sa maximálna možná kapacita tohto stánku v rámci pandemických opatrení – 1766 divákov!

V prvom polčase mali banskobystrickí futbalisti prevahu a mohli ju pretaviť do úvodného gólu už v prvej minúte. Po akcii Polievku z ľavej strany zakončoval v šestnástke Richtárech, ale výborný zákrok predviedol Trnovský, keď loptu vyrazil. V ôsmej minúte sme po rohovom kope zostali na lopte, po práci Ľuptáka putovala pred Depetrisa, ktorý žiaľ prekopol bránku. Tento náš kanonier mal príležitosť aj v desiatej minúte, tentoraz hlavičkoval nad brvno. Hostia sa osmelili až po štvrťhodine hry. Čerepkai to vyskúšal spoza šestnástky, no Hruška bol na mieste. Tento futbalista Slovana bol i v ďalšej šanci po rýchlej akcii ´belasých´, tentoraz zakončoval v malom vápne, ale perfektne ho dostúpil Prikryl. Mustafič v bratislavskom drese to tiež vyskúšal z asi 20 metrov, mieril nad brvno. Aj Dukla sa snažila o koncovky spoza veľkého vápna. Napríklad Richtárech, ale blokovaná lopta tiež išla nad bránku. Po následnom rohovom kope Polievku bol v príležitosti Depetris, operoval v päťke, Trnovský znovu dobre zasiahol. Náš kapitán Polievka sa dve minúty pred polhodinou a dve minúty po nej prezentoval dvomi strelami z asi osemnástich metrov. Loptu však posielal do stredu bránky, kde bol pripravený gólman Slovana. Z priameho kopu z asi 25 metrov pálil Prikryl, ale nad brvno. Šancu sme mali aj v 41. minúte po rohovom kope Polievku. Tentoraz išiel prízemný center k bližšej žrdi, kde Pišoja zakončoval tesne vedľa Trnovského svätyne.

Po zmene strán sme sa naďalej snažili byť častejšie na lopte. Pokračovala prevaha nášho mužstva a po centri Polievku sa pokúšal otvoriť skóre hlavou Šulc, no nebol presný a podobne dopadol i po hodine hry, keď mu loptu poslal kapitán Banskej Bystrice na hlavu tentoraz z rohu. Napokon sme sa však radovali zo zaslúženého gólu v 63. minúte. Po centri Migaľu z pravej strany sa dostala lopta na Richtárecha, ten spoza pokutového územia voľný nestrieľal, ale z voleja loptu poslal na ľavú stranu Róbertovi Polievkovi, ktorý si ju spracoval, neukvapil sa a prestrelil Trnovského – 1:0. Na štadióne vypukla veľká radosť a mohla byť ešte väčšia, pretože po priamom kope strelca nášho gólu mal veľkú možnosť v rohu päťky Prikryl, no jeden z obrancov hostí zastúpil brankára a zamedzil lopte prejsť medzi žrde. Prikryl mal i ďalšiu možnosť v 71. minúte. Strieľal z priameho kopu z asi 18 metrov a mieril nad brvno. Vyloženú šancu sme mali o päť minút neskôr, keď po rohu Polievku na zadnú žrď hlavou Prikryl našiel v malom vápne voľného Depetrisa a kanonier Dukly pohotovo zakončil, žiaľ Trnovský reflexívne nohami zasiahol. V 82. minúte sa Depetris tešil z gólu po parádnej strele z vnútra šestnástky, ale predchádzal tejto situácii ofsajd, takže gól neplatil. Naše nevyužité príležitosti sa nám mohli vypomstiť, pretože v 87. minúte mal veľa priestoru tesne za našim pokutovým územím Mustafič a pálil do brvna. Odrazená lopta sa následne ešte dostala pred nepokrytého Jevgenjeviča, ktorý prestrelil bránku, hoci sa Hrušku mohol spýtať kam to chce. Mali sme šťastie. Záver duelu sme si po týchto dvoch nečakaných hrozbách súpera postrážili a brali tak zaslúžené tri body. Vyhrali sme ôsmy duel v rade s ôsmym čistým kontom brankára Hrušku.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:0 (0:0)

Gól: 63. Polievka. Rozhodoval: Ježík. ŽK: Vojtko (Slovan B). Diváci 1766.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Pišoja, Prikryl, Slaninka – Sven Jurčišin (62. Hanes), B. Ľupták, Richtárech, Polievka (90. Uhrinčať) – Depetris, Šulc (62. Willwéber)

Slovan B: Mičák, Križan (17. J. Lacko), O. Petrák, Vojtko – A. Jackuliak (73. Haramia), Hornyák (83. Habodasz), Mustafić, Jevgenjevič – Matoš (83. J. Baláž), Čerepkai (73. A. Mihálik)

Hlasy po zápase:

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Môžeme byť spokojní, vyhrali sme 1:0. Samozrejme väčšina by chcela od nás vyhrať vyšším rozdielom, ale po tom všetkom ´humbuku´ okolo toho som vedel, že to bude ťažké. V takýchto zápasoch bývajú aj prekvapenia, som rád, že sa tak nestalo. Treba však povedať aj to, že v závere sme mali šťastie. Radi sme, že diváci sa vrátili v takomto počte na štadión a vyplnili kapacitu, ktorá bola možná. Dukla patrí na Štiavničky. Návrat na ne sme mali víťazný a verím, že tak budeme aj pokračovať. Toto nebol štandardný zápas pre nás. Chlapci mali ten návrat a všetko okolo toho v hlavách, takže som obzvlášť rád, že vyhrali, zvládli to napokon a futbal im vrátil to, čo mu dávajú.“

Robert Polievka, strelec nášho jediného a víťazného gólu: „Nebolo dnes dôležité kto ten gól strelí, hlavné bolo, aby sme zápas vyhrali. Teší ma, že sa to podarilo mne, no o to viac ma teší víťazný návrat na Štiavničky. Čo sa týka samotného gólu, všetka česť a klobúk dole pred Dávidom Richtárechom. Poslal na mňa peknú prihrávku, ani ja sám som nečakal, že by lopta tak pekne mohla ku mne prejsť. Potom som už iba zavrel oči a snažil sa to nejako prepáliť. Podarilo sa, za čo som rád, no veľká poklona patrí aj Dávidovi. Minimálne z polovice to bol jeho gól. A dnes minimálne 50 percent úspechu boli naši diváci. Pomohli nám a prial by som si, aby v takom počte chodili na každý jeden náš domáci zápas, i keď viem aká je dnešná doba, no koniec koncov ten futbal sa hrá pre nich, takže ja by som si prial, aby chodili v hojnom počte. Chceme divákom touto cestou všetci poďakovať, vytvorili skvelú kulisu. Čo sa týka psychiky, až príliš sme si pripúšťali, že musíme, čo bola chyba. Vedeli sme, že ten tlak bude na nás veľký. Tento zápas bol najviac sledovaný za celú sezónu a bolo jedno aký súper proti nám nastúpi. Trošku to bolo vidno, to si klamať nebudeme. Vyhrali sme však dnes, zajtra máme nový deň a od pondelka sa pripravujeme na ďalšieho súpera. Dnes sme splnili svoj cieľ, no máme sa kde posúvať, najdôležitejšie bolo, že sa cieľ splnil i napriek všetkým tým ceremóniám, ktoré tu boli, čo je pekné, ale my vieme, prečo ten futbal hráme a prečo chceme s Banskou Bystricou uspieť.“

Lukáš Migaľa, pravý obranca Dukly, bol na začiatku akcie pri našom góle: „Veľmi sme chceli vyhrať. Čo sa nám napokon podarilo, i keď vieme, že herne vieme hrať lepšie. Dôležité je, že sme uspeli. Mali sme dobrý vstup do zápasu, chýbal tomu iba gól, ktorý by nám pomohol. Išli sme však za ním celý zápas. Mali tam aj oni nejaké situácie, ale zvládli sme ich. Napokon sme ten gól dali, zlomili sme to v druhom polčase, kebyže dáme skôr prvý gól, inak by to vyzeralo, ale vyhrali sme a môžeme byť šťastní. Chcel by som sa poďakovať divákom. Vytvorili nám skvelú atmosféru. Bolo vidno, že sme doma. Určite nám pomohli aj oni k trom bodom.“

Peter Boroš, bývalý náš dlhoročný brankár, dnes tréner brankárov Slovana Bratislava: „Tešil som sa na tento zápas. Už počas rekonštrukcie štadióna, keď som bol doma, tak som sa chodil na štadión pozerať, teda na tento vylepšený a aj futbalový stánok na Štiavničkách. Tešil som sa hlavne na divácku kulisu, ale aj na nové priestory, vynovené a samozrejme i na kvalitu trávnika, ktorý bol dnes veľmi dobrý. Tento návrat bol pre mňa emotívny, ale kladne. Potešilo ma, že prišli ľudia, vidno, že majú záujem o šport. Ak sú futbalové stánky zrekonštruované, tak ľudia sa na nich tiež cítia príjemnejšie a prídu vo väčšom počte. Po tých dvoch rokoch, kedy Dukla nehrala doma, tak si zaslúžila takúto návštevu. Nemali to dnes bystrickí futbalisti jednoduché. Možno to všetko, čo sa dialo okolo návratu im zväzovalo nohy. My sme išli do zápasu s tým, že môžeme iba prekvapiť. Dlho sme sa v zápase držali, 1:0 je síce ´ok´, ale o niečo viac šancí mala Dukla, hlavne si ich vytvárala cez štandardné situácie.“

Ostatné výsledky:

Podbrezová – Žilina B 3:0, Dubnica – Košice 1:2, Púchov – Petržalka 1:1, Námestovo – Komárno 0:2, Skalica – Bardejov 2:0. Šamorín – Trebišov a Rohožník – Humenné sa hrajú v nedeľu.

PROGRAM:

Naša mestská futbalová Dukla sa predstaví v štrnástom kole 2. ligy v sobotu 23. októbra o 12.30 hodine na ihrisku nováčika súťaže v Humennom, ktorý doma ešte neprehral.

Poradie:

1. B. BYSTRICA 32b, 2. Komárno 29b, 3. Podbrezová 27b*, 4. Humenné 27b*, 5. Skalica 26b**, 6. Košice 20b*, 7. Petržalka 17b***, .... 13. Púchov 10b, 14. Bardejov 8b, 15. Slovan B 8b, 16. Námestovo 1b.

Fanshop sme oficiálne otvorili, Polievkovi sa najviac páčia čiapky

V kartovom nadstavenom čase skvelé a zaslúžene dotiahnutie víťazstva Dukly v Podbrezovej