• Za stáleho dažďa pod reflektormi kvalitný futbal dvoch rozdielnych polčasov
A tím / Jozef Mazár / 08.09.2019

Za stáleho dažďa pod reflektormi kvalitný futbal dvoch rozdielnych polčasov

Futbalový fanúšik MFK Dukla v každom zápase oceňuje kvalitnú hru svojich miláčikov. Škoda, že po zápase v Podbrezovej sa na podaktorých priaznivcov ozvali zo strany pozorovateľov zápasu veľmi kritické pripomienky. Foto: Samo Telúch

Ani stály dážď pod reflektormi nepokazil v Skalici futbal. V sobotňajšom zápase o dôležité majstrovské body MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica videlo 455 prítomných divákov zaujímavý súboj mužstiev z čela tabuľky.

Už prvé minúty naznačili, že domáci sa budú snažiť dôrazným štartom na loptu a tesným obsadzovaním otupiť pokojnú hru MFK Dukla. Napriek tomu, že hostia mali za prvú štvrťhodinu loptu viac pod svojou kontrolou, zbytočne sa ju snažili na rozmočenom teréne vyvážať individuálne spred svojej šestnástky, lebo viaceré také pokusy skončili neúspešne. Tak sa zrodil aj prvý gól.

Pri strate lopty dobrých 25 metrov od svojej brány zbytočne faulovali, mladý brankár Nôta si postavil múr, loptu na bod, z ktorého išiel vystreliť skalický Roman Haša. Keď dal pokyn k rozohrávke Michal Čiernik, Haša loptu tvrdo napálil do múra, to guľaté namočené čudo sa od múra odrazilo do opačného rohu kde stál Július Nôta a domáci oslavovali vedenie 1:0.

Už z protiútoku polo center – polo strela z kopačky hosťujúceho Mateja Staršieho padla na hornú žrď a domáci brankár Martin Junas ju asi očami vytlačil odtiaľ do poľa. Vzápätí prišli z rýchlych, kolmo vedených protiútokov hráčov Skalice ďalšie dve dobré príležitosti dať druhý gól. Prvú v 18. minúte zakončili strelou nad bránu Júliusa Nôtu a druhú českým „dloubákom“ z vnútra šestnástky poslali zoči – voči Nôtovi vedľa jeho ľavej tyče. Pokusy o prieniky hostí po ľavej strane cez Róberta Polievku boli neúspešné, skalický dôraz na Polievku v tej fáze hry platil.

Napriek tomu kopala MFK Dukla hneď po sebe dva rohové kopy, ale so zlým zakončením. Keď v 21. minúte fauloval hráč Skalice v strede ihriska Lukáša Migaľu tak, že mu chodidlom kopačky premasíroval holennú kosť, rozohrávkou do útočného pásma a snahou o zakončenie si zabezpečili ďalší kop z rohu. Znova bez efektívneho zakončenia. V obrane domácich dominoval vysoký, atleticky dobre stavaný stoppér Tomáš Milota, ktorý viac raz zakladal protiútok z hĺbky vlastnej polovice. Keďže po 25. minútach MFK Dukla stratila zlými rozohrávkami stred ihriska, do voľných priestorov sa snažili jej obrancovia nabiehať stále vyvážaním lopty z obrany, v 27. minúte tak urobil Migaľa, ale loptu zbytočne stratil, záložníci Skalice ju rýchlo takmer zo stredu poľa kolmo presunuli do voľného priestranstva pred šestnásku Danielovi Šebestovi. Tento hráč s číslom 11 sa zaslúžil o druhý gól tým, že útočným manévrom vytvoril voľný priestor v šestnástke Filipovi Blažekovi a ten potom ľahko skóroval a dostal Skalicu do dvojgólového vedenia.

Hostia síce potom viac raz prenikli hlavne z pravej strany cez Mateja Staršieho do blízkosti súperovej šestnástky, ale tam boli pri streleckých pokusoch bezzubí. Ba skôr na bránu ani nevystrelili, lebo si loptu presúvali z kopačky na kopačky až tak dlho, kým ich útočné snahy neprekazila pozorná obrana Skalice. A čo prešlo za jej chrbát, s prehľadom riešil brankár Martin Junas.

V polčasovej prestávke podaktorí domáci diváci netajili sklamanie z pomerne málo dôrazných chúťok a prienikov mužstva spod Urpína. V druhom polčase však mal obraz hry celkom iný charakter než bolo v polčase prvom, počas ktorého Skalica vyhrávala na základe svojej aktivity v nasadení i narábaní s loptou či enormným úsilím vyhrať, zaslúžene.

Za druhých 45 minút zaútočila prakticky do súperovej šestnástky iba dvakrát rýchlo po sebe a v druhom prípade znova po štandardke z rohového kopu a nedôraznom pokrytí Mihajla Popoviča viedla trojgólovým rozdielom. A vyhrávala aj preto, lebo Polievka z troch výhodných pozícií sám pred skvelým brankárom domácich Junasom, nedokázal rozvlniť sieť za jeho chrbátom ani raz. Martin Junas jeho zakončenie pozorne zlikvidoval a keď bol po štvrtom prieniku Polievku prekonaný, pomohla mu pravá tyč jeho brány, od ktorej sa lopta odrazila na rohový kop. Celkom ich hráči MFK Dukla zahrávali od rohovej zástavky najmenej desať, kým Skalica ich kopala tri krát. Z toho pri treťom pokuse dala svoj tretí, veľmi dôležitý gól.

Príležitosti dať gól z hry mali viacerí hráči Dukly. Napríklad Erik Gaško z vnútra šestnástky trafil pomerne z blízka iba bočnú sieť a v 55. minúte vyrazil Polievkovu bombu brankársky čarodejník Junas na jeden z mnohých rohových kopov. Napodobnil tak banskobystrického Nôtu z polčasu prvého, keď vyškriabal bombu Mareka Frimmela mieriacu na vymetenie pavučiny z nej. Nôta bol rovnako ostražitý aj za stavu 3:0 v polčase druhom, keď skvele vyrazil tvrdú krížnu strelu spoza šestnástky ako jedinú, ktorá v druhom polčase smerovala k pravej tyči jeho brány.

Celkom sa pokúsili o streľbu na bránu počas celého zápasu hráči Skalice 10 krát, kým MFK Dukla vystrelila na bránu domácich dvadsať raz za zápas. Až v závere vďaka V. Tóthovi, ktorý si najskôr zlákal na seba brankára Junasa a potom aj jedného z obrancov Skalice, aby loptu vtipne pätou rozohral za svoj chrbát voľne stojacemu Staršiemu pred prázdnu bránu, aby dal zaslúžený úspech hostí.

Gól MFK Dukla mohol dať aj Gabriel Holub, ktorého poslal na ihrisko tréner Stanislav Varga v 85. minúte po samostatnom prieniku do súperovej šestnástky driblingom medzi obrancami Skalice, ale keď sa už chystal vo vnútri šestnástky k strele, pozorný Junas mu loptu zobral do svojho náručia doslova z jeho kopačky.

V stretnutí, ktoré označili mnohí za veľmi kvalitné, stratila MFK Dukla svoju šesťzápasovú neporaziteľnosť, ale udržala si II. miesto v tabuľke po 8. kole v súťažnom ročníku 2019/2020.
Najdôležitejšie štatistiky zápasu stručne:

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 3:1 (2:0)
Góly: 11. R. Haša, 27. F. Blažek, 65. M. Popović – 82. M. Starší.
ŽK:   51. R. Polievka, 86. Ľ. Willwéber.

Zostavy
MFK Skalica: Junas – Hlavatovič, Milota, Karlík, Opiela (C), Mášik, ( od 86. min. Tomovič) Nagy, Frimmel, Haša, Blažek, (od 42. min.Popovič)Šebesta(od 83. min. Hollý)

MFK Dukla Banská Bystrica: Nôta – Savić (C), Gaško, Prikryl, Migaľa – Snitka,( od 85.min. Holub) Willwéber – Starší, Tóth, Polievka ( od 82. min. Hrudkay) – Vaščák (od 74. min. Dolný).
Rozhodovali: Čiernik – Mihalík, Sluk. Náhradným rozhodcom bol Marsal.

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica odohrajú svoje ďalšie majstrovské stretnutie na Štiavničkách v sobotu 14. septembra o 16:00 hod. proti Liptovskému Mikulášu.

Preview: S Podbrezovou si to chceme rozdať otvorene, hovorí tréner Ščasný

Góly, body, úsmevy a dymová clona

Počas zimy odohráme deväť prípravných zápasov

Dukla odštartovala prípravu aj s Róbertom Polievkom

Dorast

Sumár mládeže: Vyhrala šestnástka a dvanástka, dorastenci proti maďarským súperom