• Ženy zachránili najvyššiu súťaž i napriek prehre v Petržalke
Ženy / MFK Dukla (PR) / 25.05.2022

Ženy zachránili najvyššiu súťaž i napriek prehre v Petržalke

V akcii boli počas víkendu ženy, dorastenky i žiačky MFK Dukla Banská Bystrica. Naše tri družstvá hrajú najvyššiu slovenskú súťaž a predstavili sa na ihriskách súperov. Nad sily ženského tímu bola Petržalka. Juniorky nestačili na Topoľčany a s týmto súperom tesne prehrali i žiačky. Podstatné však je, že ženy sa udržali v prvej lige.

ŽENY:

FC Petržalka - MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:0)

Góly: 75´ Badžgoňová, 80´ Petríková (z 11m). Rozhodoval: Martiš. ŽK: bez kariet

Zostavy + striedania:

FC Petržalka: El-Dahaibiová - Achor (85´ Baranová), Ždánska, Krčová (62´ Balážiková), Badžgoňová, Szabova, Režňáková, Pavlíková, Drahošová, Vojkovičová (46´ Gašparíková), Petríková ©

MFK Dukla: Kopernická - Strečková (85´ Matušková), Veselková (77´ Pavlíková st.), Miháliková, Tesáková - Veselová ©, Herbríková, Paterová - Čierniková, Briššová, Mileiová

Už pred zápasom v Petržalke sa naše Duklistky dozvedeli dobrú správu z Nitry. Domáci tím prehral v dopoludňajšom zápase s Trnavou 2:5 a tento výsledok definitívne rozhodol o záchrane nášho ženského tímu v najvyššej súťaži. Napriek tomu futbalistky Dukly cestovali do Petržalky s odhodlaním získať body. V prvom polčase mali viac z hry a smerom dopredu boli oveľa nebezpečnejším družstvom. V 7. min. sa na brankárku El-Dahaibiovú rútila Čierniková, ale zakončovala nepresne a minula bránku. O pár minút sa po aktivite Briššovej na ľavom krídle ocitla v pokutovom území opäť Čierniková. Namiesto spätnej prihrávky na Paterovú volila pätičku, s ktorou si poľahky poradila El-Dahaibiová. V polovici prvého dejstva sa v strede poľa uvoľnila Paterová, naservírovala loptu ako na podnose Briššovej, ktorá v ideálnej pozícii vo vnútri pokutového územia prestrelila bránku. V 35.min. volila na ľavom krídle namiesto strely z ideálnej pozície Mileiová prihrávku a bolo po šanci. Domáci tím v 1. polčase ohrozil bránu Kopernickej len dvoma strelami z priamych kopov.

Po zmene strán Petržalka pridala a v úvodných minútach pritlačila Duklu na jej polovicu. Aj napriek tomu mali Bystričanky ďalšie šance na strelenie gólu. Najprv stredom obrany unikla Mileiová, ale nedokázala vo vyloženej gólovej príležitosti prekonať dobre vybiehajúcu El-Dahaibiovú. Potom sa otvoril priestor na pravom krídle pre Čiernikovú, ale ani jej strelecký pokus nenašiel cieľ. Do tretice nevyužila Dukla rýchlu kontru 4 na 2 a tak prišiel trest na opačnej strane. V 62. min. nastúpila do hry hrajúca trénerka Petržalky Balážiková a svojou aktivitou oživila hru domáceho tímu. Po jej akcii sa v 75.min. zrodil rozhodujúci moment zápasu, keď Badžgoňová strelou po zemi k žrdi zo šiestich metrov otvorila skóre - 1:0. My sme v snahe vyrovnať otvorili obranu a to využila nigérijská hráčka Achor, ktorá v 79. min. vnikla do pokutového územia, Herbríková ju zastavila len faulom a nasledoval pokutový kop. Ten premenila Petríková, hoci Kopernická si na loptu siahla - 2:0. V závere už našim ženám nezostali sily na obrat a tak po prvýkrát v sezóne podľahli Petržalke.

Tréner MFK Dukla Banská Bystrica Róbert Pavúk:

„Ja som z pohľadu prístupu a výkonu v dnešnom zápase spokojný. Hráčky si siahli na dno síl, ale keďže sme nepremenili viacero príležitostí, zákonite prišiel trest. S koncovkou sa trápime prakticky celú sezónu, ale trpezlivo pracujeme na jej zlepšení. Dievčatám ďakujeme za všetko, čo do toho v tejto sezóne dali. Posledné tri mesiace boli nesmierne náročné. Len málo ľudí tuší koľko to stálo úsilia a sebaobetovania. Sme na naše ´baby´ hrdí. Nie je veľa kolektívnych ženských športov v Banskej Bystrici, ktoré pôsobia v najvyššej súťaži. Prvá liga žien sa bude hrať v Banskej Bystrici aj v sezóne 2022/2023. Tešíme sa na posledný zápas s Trenčínom. Naše ženy sú obrovským vzorom pre mladé dievčatá a pre rozvoj ženského futbalu pod Urpínom spravili v tejto sezóne neoceniteľnú prácu. Vo svete zaznamenáva ženský futbal obrovský rozmach, na Slovensku je to žiaľ slabšie. Dúfam, že v blízkej budúcnosti dostane ženský futbal nielen v Banskej Bystrici väčší mediálny priestor ako tomu bolo v tejto sezóne.“

Dominika Kopernická, brankárka MFK Dukla Banská Bystrica:

„Keďže sme vedeli, že sme zachránené, oveľa ľahšie sa nám vycestovalo do Petržalky. Aj napriek tomu sme mali cieľ jasný - ísť si po tri body, aby sme potvrdili náš postup. V prvom polčase sme boli aktívnejšie, nepúšťali sme súpera do vyložených šancí, ale bohužiaľ ani my sme nevedeli premeniť naše vyložene šance. Druhý polčas bol z našej strany podstatne horší, prispôsobili sme sa pomalému tempu zápasu, čo sa nám stalo osudné. Súper využil rýchly protiútok a skóroval. Víťazstvo si potvrdili pár minút pred koncom, keď ich kapitánka premenila penaltu. Dosiahla som na jej strelu, ale nepodarilo sa mi ju vytesniť mimo bránku. Čaká nás ešte posledný zápas, do ktorého dáme všetko, aby sme brali tri body a zavŕšili sezónu víťazne.“

Ostatný výsledok 9. kola nadstavby o záchranu:

Nitra – Trnava 2:5.

Najbližšie sa predstavia futbalistky MFK Dukla Banská Bystrica na domácom ihrisku v Kremničke, kde v sobotu 28. mája o 15. 30 hodine privítajú AS Trenčín.

Poradie v skupine o záchranu:

1. Trnava 33b*, 2. Petržalka 29b*, 3. B. BYSTRICA 19b*, 4. Trenčín 18b*, 5. Nitra 17b.

* - družstvo má jeden neodohraný posledný zápas k dobru (Nitra už hrať nebude)

Naše ženské družstvo pred duelom v Petržalke

WU 19:

GFC Topoľčany – MFK Dukla Banská Bystrica 5:1 (3:0)

Góly: 3´ Lipková, 31´ Beňová, 34´ a 60´ Machová, 79´ Tomanová –  44´ Hrúzová

Zostavy a striedania:

GFC: Žoldošová - Tomanová (68´ Segešová), Chromeková (68´ Sigetová), Beňová, Labudová, Lipková (77´ Balážiková), Širková (77´ Konšová), Machová ©, Kováčiková (41´ Tomanová), Poništiaková, Lipárová (41´ Domčeková)

MFK Dukla: Pavlíková ml. - Skučková, Jančíková, Megyeriová, Halgašová, Trnovská, Brandysová, Hrúzová, Hrušková, Matušková ©, Skladaná

Domáci tím otvoril skóre duelu už v 3. min., keď sa po rohovom kope presadila hlavou nekrytá Lipková - 1:0. Z úvodného náporu už Topoľčany ďalší gól nevsietili a Dukla postupne hru v poli vyrovnala. Keď sa už pomaly naše juniorky dostávali svojimi akciami k ohrozeniu súpera, prišiel faul na pravom krídle. Loptu si postavila domáca hráčka Beňová a presnou strelou upravila na - 2:0. Už o tri minúty zvýšila ďalšou pohotovou strelou Machová na 3:0.

Po zmene strán dorastenky Dukly nerezignovali a v 44. min. sa nádhernou strelou pod brvno prezentovala Hrúzová - 3:1. To však bolo z našej strany všetko. Na druhej strane odpovedala v polovici 2. polčasu svojim druhým gólom v zápase aktívna Machová - 4:1. A skóre zápasu napokon uzavrela minútu pred koncom po nedorozumení našej obrany na ľavej strane Tomanová - 5:1.

Duel zhodnotil tréner našich dorasteniek Jaroslav Boroviak:

„Na ihrisku najlepšieho tímu v skupine o záchranu sme chceli určite podať lepší výkon. Žiaľ nepozornosť nás stála rýchly inkasovaný gól, ktorý nás vykoľajil na dlhé minúty. Po úvodnej štvrťhodine sme sa postupne dostávali do tempa, ale lacný gól po priamom kope nás opäť zrazil na kolená. O chvíľu pridal súper v rýchlom slede aj tretí gól a pre dievčatá to nebola ľahká situácia. V prestávke sme si povedali isté veci, aby naša hra fungovala lepšie. Nakopol nás krásny gól. Namiesto toho, aby sme strelili kontaktný gól a zdramatizovali priebeh, inkasovali sme v polovici 2. polčasu ďalší zásah z kategórie “lacných” a to bol definitívny zlom v zápase. Musíme sa z tejto prehry poučiť a pripraviť sa lepšie na záverečný zápas s Martinom.“

Ostatný výsledok 4. kola v skupine B v 1. lige dorasteniek o umiestnenie:

Martin – Považská Bystrica 5:2.

Dorastenky Dukly sa v najbližšom 5. kole 1. ligy, skupiny B o umiestnenie predstavia v Hornej Mičinej, kde v nedeľu 29. mája10.00 hodine privítajú MŠK Fomat Martin.

Našim dievčatám z devätnástky patrí v tabuľke B skupiny o umiestnenie tretia priečka so 17-timi bodmi, posledné je Jupie s tromi bodmi. Na čele sú Topoľčany so ziskom 34 bodov, druhý je Martin a bodov má 27.

WU 15:

GFC Topoľčany – MFK Dukla Banská Bystrica 2:1 (1:0)

Góly: 7´ Pavlíková, 67´ Piliarová (vlastný) – 63´ Piliarová

Zostava + striedania:

GFC Topoľčany: Cieslarová – Stankovičová ©, Mináriková, Gáliková, Geschnábelová, Vadrnová, Kršková, Kmotorková, Goldbergerová, Pavlíková, Makovníková, Kluchova, Benediková, Košíková, Škandíková, Balážiková, Kupcová, Koligyerová, Schneidgenová, Brezovská, Hodgkinson

MFK Dukla: Spišiaková – Fabianová, Hlinková, Sýkorková, Vrábľová, Dobrocká ©, Gaňová, Konopová, Laššanová, Danková, Očenášová, Chabanová, Hauserová, Piliarová, Račeková, Boboková

Najmladšie Duklistky odohrali v Bánovciach nad Bebravou, kde hrávajú Topoľčany svoje domáce zápasy, veľmi dobrú partiu. Síce v úvode inkasovali gól z kopačky Pavlíkovej, ale od tohto momentu boli na ihrisku minimálne vyrovnaným súperom. Posledné tri vzájomné duely ovládli suverénne Topoľčany, lenže v sobotu to bol úplne iný zápas. Naše mladé dievčatá bojovali od prvej do poslednej sekundy a dokázali si vytvoriť aj niekoľko veľmi dobrých streleckých príležitostí. Pokusy Bobokovej, Dobrockej a Očenášovej pochytala Cieslarová. Po zmene strán boli mladé Banskobystričanky nebezpečnejším tímom a zaslúžene vyrovnali v 63´ min zásluhou Piliarovej. Bohužiaľ tri minúty pred koncom po nešťastnom vlastnom góle sa z tesnej výhry radovali napokon Topoľčany.

Trénerka žiačok Dukly Terézia Miháliková sa k tesnému duelu vyjadrila nasledovne:

„Bol to zatiaľ najlepší výkon dievčat v doterajšom priebehu súťaže. Hrali dokonca lepšie ako pri víťaznom zápase s Považskou Bystricou. Počas celých 70-tich minút hrali s maximálnym nasadením a žiadna lopta pre nich nebola stratená. Veľmi nás teší, že sme aj smerom dopredu ukázali viacero pekných akcií. Dievčatá sa každým zápasom zohrávajú a bavia futbalom. Ak budú k tréningovým povinnostiam pristupovať aj naďalej ako počas tejto jari, máme sa v ich podaní v blízkej budúcnosti na čo tešiť. Dúfam, že v poslednom domácom zápase s Martinom nadviažeme na výkony z posledných stretnutí a pekne sa rozlúčime s náročnou sezónou.“

Ostatný výsledok 4. kola 1. ligy žiačok, skupiny B o umiestnenie:

Martin – Považská Bystrica 0:0.

Žiačky MFK Dukla si v najbližšom 5. kole 1. ligy WU-15, skupiny B o umiestnenie zmerajú sily v nedeľu 29. mája12.00 hodine na ihrisku v Hornej Mičinej s MŠK Fomat Martin.

Naše mladé dievčatá sú v tabuľke na poslednej piatej priečke so štyrmi bodmi. Topoľčany sú prvé s 28 bodmi, druhý Martin má bodov 25.