• Zo Žiliny si vezieme cenné tri body a držíme sa na čele tabuľky
A tím / MFK Dukla (PR) / 21.03.2021

Zo Žiliny si vezieme cenné tri body a držíme sa na čele tabuľky

Z duelu v Žiline (foto R. Bielik)

Naši futbalisti v 21. kole druhej ligy vyhrali pod Dubňom s béčkom Žiliny 3:2, keď už prehrávali 0:2. Dôležitý bol prvý gól do šatne súpera pred prestávkou a hneď ďalší po vyjdení z nej. I napriek vylúčeniu kapitána Dukly Roba Polievku sme dokázali pridať tretí a vyhrať duel v teplote jeden stupeň pod nulou za tri body, čím sme si udržali vedúcu pozíciu v tabuľke.

V Žiline na hlavnej hracej ploche sme nastúpili s netradičným rozostavením 3-2-4-1. Hostia vytiahli do zostavy až ôsmich hráčov, ktorí boli na lavičke v zápase so Slovanom, z toho štyria v hlavnom meste SR aj hrali! A bolo to badať. Domáci boli lepší v pohybe s loptou i bez nej a nakopol ich rýchly úvodný gól v 7. minúte. Slebodník šikovnou prihrávkou našiel na pravej strane šestnástky Kaprálika, ten videl pri ľavej žrdi v malom vápne nabiehajúceho Kurminowskiho a bolo 1:0. My sme sa následne snažili vyrovnať, ale vyprodukovali sme priveľa nepresných prihrávok. Sľubný bol parádny dlhý pas Prikryla po štvrťhodine hry, loptu si spracoval na šestnástke Hanes, vnikol do nej a zakončil, skvelý zákrok predviedol brankár Belko. Na opačnej strane to potom skúšal z asi dvadsiatich metrov Bernát a tesne minul ľavý horný roh Hruškovej svätyne. My sme mali veľmi dobrú možnosť po individuálnej akcii Polievku. Náš kapitán prešiel cez dvoch Žilinčanov a z pravej strany šestnástky dobre strieľal, Belko opäť podržal svoj tím, loptu vyrazil. Domáci nepoľavili v aktivite a napokon strelili aj druhý gól v 31. minúte. Opäť po kombinačnej akcii. Golian z ľavej strany našiel za hranicou pokutového územia Slebodníka, ten šikovne priťukol Bernátovi, ktorý voľný z hranice bieleho bodu zvýšil na 2:0. A mohlo byť aj horšie, pretože o malú chvíľu po menších chybách hráčov Dukly tiesnený Kaprálik dokázal v šestnástke zakončiť a mieril tesne nad brvno. To bola vážna výstraha pre nás a tréner Banskej Bystrice nečakal na polčas. Ešte na záverečných päť minút po zblokovanej hlavičke Hanesa poslal na ihrisko dvoch nových hráčov - Migaľu a Kvoceru. Tento ťah sa vyplatil. Dokázali sme znížiť v 45. minúte. Loptu po rohovom kope Polievku vyboxoval Belko pred Starším za šestnástku, tam bol Ľubomír Willwéber, ktorý parádne napriahol z dvadsiatich metrov do horného rohu žilinskej bránky – 2:1.

Aj úvod do druhého dejstva nám vyšiel ideálne. Po rohovom kope Polievku na zadnú žrď sme dostali loptu do ohňa, kde sa Starší snažil zakončiť, no napokon odrazená lopta pristála pred Milanom Kvocerom a ten ju z desiatich metrov poslal po zemi medzi žrde – 2:2. Prešli však iba tri minúty a rozhodca Jurenka nám pripravil poriadne studenú sprchu. Už prvú žltú kartu udelil kapitánovi Dukly prísne za prekážanie brankárovi v rozohraní lopty a tú druhú inkasoval Robo Polievka za faul v strede ihriska, trošku zbytočný, no nie závažný, arbiter však nebol zhovievavý, vytiahol kartu aj druhýkrát a nasledovala tak červená a vylúčenie! Tohto faktu sa Žilinčania hneď snažili využiť. Bernát spoza šestnástky strieľal nad brvno a Slebodník z asi 25 metrov tesne vedľa žrde. My sme pohrozili až po hodine hry, keď z rohového kopu Frimmel poslal loptu na prednú žrď, kde hlavičkoval Starší vedľa bránky. Na opačnej strane nám poriadne podkuroval aktívny Slebodník, hráč, ktorý zapríčinil v sobotu v Bratislave v nadstavenom čase veľmi sporný pokutový kop pre Slovan. Bolo ho v nedeľu dopoludnia pod Dubňom plné ihrisko. Najprv po peknej kombinačnej akcii zakončoval z asi pätnástich metrov po zemi a Hruška musel zasiahnuť a potom nášho gólmana poriadne natiahol po strele z väčšej vzdialenosti, následne sa ešte dostal k hlavičke Kurminowski a mieril na naše šťastie tesne vedľa žrde. Rozhodujúci okamih nastal v 71. minúte. Starší z pravej strany ihriska vyslal center do pokutového územia, kde hlavičkoval Migaľa, lopta prepadla pomedzi nohy stopéra MŠK a Miladin Vujoševič ju i s menšími problémami v páde umiestnil do protipohybu Belka – 2:3. Tento zásah v početnej nevýhode bol kľúčový, následne sme sa logicky viac sústredili na bránenie, v Žiline začalo husto snežiť a poriadne ´husto´ bolo aj pred našou bránkou. Bystrickí futbalisti hrali takticky, obetavo a súpera pustili do väčšej šance až v 90. minúte. Kurminowski mal priestor vystreliť z rohu šestnástky a Hruška musel vytlačiť loptu spod brvna. V nadstavenom čase po faule Noska sme ešte ponúkli súperovi štandardku, po ktorej putovala lopta do šestnástky na hlavu Slebodníka, no gólman Dukly bol na mieste a aj on výrazným podielom prispel k zisku troch vydretých bodov.

Fakty o zápase:

MŠK Žilina B - MFK Dukla Banská Bystrica 2:3 (2:1)
Góly: 7. Kurminowski, 31. Bernát – 45. Willwéber, 49. Kvocera, 71. Vujošević. Rozhodoval: Jurenka. ŽK: Kaprálik, Slebodník – Starší, Migaľa, Polievka. ČK: 52. Polievka po 2 ŽK. Bez divákov.

Zostavy:

Žilina B: Belko – Tandara (84. Jambor), Leitner, Nemčík, Suľa – Myslovič (46. F. Mráz) – Kaprálik (57. Iľko), Slebodník, Bernát, Goljan (79. Kostúr) – Kurminowski

MFK Dukla: Matúš Hruška – Vajda (41. Kvocera), Nosko, Prikryl – Snitka (66. Richtárech), Willwéber – Starší, Hanes (41. Migaľa), Polievka, Frimmel – Vujošević (85. Laksík)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Som rád, že sme vyhrali, no zase to boli nervy. Aj to asi patrí k futbalu. Keby ľudia mohli chodiť na zápasy, tak na nás by zrejme radi chodili, lebo by videli zápletku. Som rád, že i napriek nepriaznivému stavu a červenej karte sme dokázali zvíťaziť na pôde silného súpera. Boli to komplikácie, no futbal sa hrá 90 minút, mužstvo sa zomklo a vybojovalo tri body. Nechcem tvrdiť, že rozhodujúci boli striedajúci hráči, máme širší káder a každý hráč je dôležitý. Všetci sú platnými v tomto kádri, aj tí striedajúci a aj tí, čo hrajú od začiatku. Nechcel som riskovať nasadenie Migaľu od začiatku, netrénoval do stredy po tom náraze s protihráčom v zápase s Podbrezovou, snažil som sa ho teda šetriť, no napokon som ho musel nasadiť ešte pred polčasom.“

Strelec vyrovnávajúceho gólu Dukly (na 2:2) Milan Kvocera: „Je to fantastická výhra, pretože sme hrali o jedného menej u súpera, akým je Žilina, a otočiť to, tak to je cenné. Čo sa týka môjho gólu, spravil som tam tlak na súpera, jeden z ich hráčov vyrobil menšiu chybu, mne sa to odrazilo a podarilo sa mi dať gól. Trocha nás tento môj gól nakopol a dali sme i tretí. Je skvelé, že sme zabojovali ako tím a podarilo sa nám dotiahnuť tento zápas do víťazného konca, za čo som šťastný.“

Strelec prvého gólu Dukly (na 1:2) Ľubomír Willwéber: „Prvý polčas sme boli viac – menej bez lopty, hoci sme si nejaké šance vypracovali. Domáci nám dali prakticky z dvoch šancí dva góly, našťastie sa mi podarilo ešte do prestávky znížiť. Som rád, že mi to tam padlo a myslím si, že to bol pekný gól. Najprv som chcel loptu trafiť z prvej, no bola na dlhú nohu, tak som si ju prebral a vystrelil. Sadla mi, takže som za to veľmi rád. Nechcel som hlavne, aby išli domáci do brejku. Do druhého polčasu sme išli s tým, že to chceme otočiť. Zlepšiť hru, bojovať, behať a byť dobrý na lopte. Vyrovnali sme, no vylúčenie nám nepomohlo. Tímovo sme to však napokon zvládli a zápas dokázali otočiť. Všetci zabojovali.“

Tréner MŠK Žilina B Vladimír Veselý: „Mali sme dobre rozorhratý zápas, vedeli sme, že Bystrica má silné štandardky, žiaľ nepokryli sme ich a to rozhodlo. Súper využil z minima maximum, teda čo sa dalo. Dal síce pekné góly, no my sme urobili základné chyby pri štandardkách a to nás zrazilo a stálo body. Musíme byť dôslednejší v štandardných situáciách, tam máme problémy. Treba na tom popracovať. V závere to bol už vabank. Mrzí ma hlavne prvý gól do šatne, ten bol zlomový a potom i ten druhý na začiatku druhého polčasu. Mali sme tlak aj prevahu. Veľmi to však chalani tlačili stredom a z krajných pozícii prichádzalo málo lôpt do šestnástky. Hostia zhusťovali priestor a cez stred dnes nebola priechodná cesta. Na konci nám chýbal väčší pokoj na kopačkách. Stále sme zbrklí pred pokutovým územím a chceme dávať dokonalé finálne prihrávky. Musíme sa naučiť podržať loptu, lebo veľa akcií nedokážeme zakončiť.“

L. Mikuláš – Slovan B 5:2, Podbrezová – Skalica 3:1, Poprad – Dubnica 0:2, Púchov – Petržalka 3:1, Košice – Šamorín 2:1.

Naša mestská futbalová Dukla v 22. kole privíta na štadióne vo Zvolene v sobotu 27. marca o 14.30 hodine posledný tím v tabuľke FK Poprad.