• Víťazný záver roka, po obrate výhra nad rozbehnutou Žilinou
A tím / BBonline.sk / 16.12.2023

Víťazný záver roka, po obrate výhra nad rozbehnutou Žilinou

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica zakončili jesennú časť víťazne. V tretiu decembrovú sobotu na domácom trávniku otočili nepriaznivý stav proti Žiline, ktorej tak ukončili sériu bez prehry, vďaka čomu budú zimovať na piatom mieste. Aktuálne najlepší strelec súťaže Róbert Polievka prezradil, že na jar sa už v drese Dukly pravdepodobne neobjaví.

Tréner MFK Dukla Mário Auxt poslal do stretnutia 18. kola Niké ligy identickú základnú zostavu ako do predchádzajúceho duelu v Ružomberku. Žilinčania prišli pod Urpín v dobrej forme, keď v posledných troch kolách bodovali naplno a ťahali 9-zápasovú sériu bez prehry. Prvé zakončenie do priestoru brány patrilo hosťom, ale s prízemným pokusom Henryho Adda z pravej strany šestnástky si brankár Dukly Matúš Hruška poľahky poradil. Po 20-tich minútach hry to zas skúšal z ľavej strany pokutového územia Timotej Jambor, ale jeho strelu zblokoval Jakub Uhrinčať, ktorý krátko predtým výbornými obrannými zákrokmi zastavil ešte dve nádejné akcie Žilinčanov.

O pár minút neskôr sa oprel do lopty z diaľky Samuel Gidi a ľavú tyč Hruškovej svätyne minul len tesne. Obe mužstvá sa snažili hroziť najmä po rýchlych protiútokoch, ale hráči Dukly si vypracovali prvú vážnejšiu streleckú príležitosť až v 40. minúte, no Martin Rymarenko trafil zvnútra šestnástky brániaceho hráča hostí. V sobotu sa na Štiavničkách stretli mužstvá, ktoré patria z hľadiska strelených gólov k najlepším v lige, ale vyloženej tutovky sme sa v prvom polčase nedočkali. V nadstavenom čase prvého dejstva sa síce rútil sprava hlboko do šestnástky Jambor, ale jeho ťaženie zastavil výborný Uhrinčať.

V úvode druhého polčasu predviedol svoje majstrovstvo Róbert Polievka, ktorý si skvelou fintou v šestnástke vypýtal penaltový faul Tomáša Hubočana. Loptu si na biely bod postavil Martin Rymarenko, ktorý ale v 52. minúte pokutový kop nepremenil, keď prízemnou strelou tesne minul pravú tyč brány Ľubomíra Belka. Vzápätí pohrozil na opačnej strane Jambor, ktorý spoza pokutového územia napálil brvno. V 59. minúte sa už ale skóre menilo. Kapitán šošonov Ján Minárik napriahol spoza šestnástky parádne, keď prudkou strelou trafil pravý horný roh brány Dukly - 0:1. Rymarenko mohol napraviť svoju chybu v 66. minúte, keď ho výbornou kolmicou našiel v šestnástke Dávid Richtárech, ale Belko skvele zasiahol. Po následnom rohovom kope z ľavej strany v podaní Polievku sa však pred bránou najlepšie zorientoval Marek Hlinka, ktorý zblízka vyrovnal na 1:1.

V 74. minúte sa zas lopta po rohu sprava odrazila pred bránou k Uhrinčaťovi, ktorému ale zakončenie nesadlo ideálne a Belko situáciu vyriešil. Medzitým sa na opačnej strane dostal k zakončeniu Dávid Ďuriš, no najlepší strelec Žiliny tesne minul ľavú tyč Hruškovej brány. V 77. minúte rozjasal tribúnu na Štiavničkách Polievka, ktorý dostal tesne do vnútra šestnástky loptu od Richtárecha a následne trafil po trávniku priestor pri pravej tyči brány Žiliny - 2:1. Kapitán Dukly sa tak svojím desiatym gólom v sezóne osamostatnil na čele tabuľky ligových strelcov. Mužstvo Dukly bolo na koni a v 83. minúte skórovalo po tretíkrát. Polovysoký center Polievku z rohu z ľavej strany vyriešila defenzíva hostí katastrofálne a lopta sa dostala pred odkrytú bránu, kde poľahky zakončil pripravený David Depetris - 3:1.

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica si už v závere dvojgólové vedenie postrážili, a tak ukončili 9-zápasovú sériu Žiliny bez prehry. Po úspešnom konci jesennej časti budú zimovať na 5. priečke.

Povedali o zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Zápas bol dnes o dvoch naozaj kvalitných mužstvách. Aj terén bol dnes naozaj rýchly, čo vyhovovalo obidvom. Samozrejme, ten prvý polčas nebol až tak bohatý na šance, ale dnes musím vyzdvihnúť chlapcov za to, ako zareagovali po nepremenenej penalte a inkasovanom góle. Ukázali charakter. Ukázali, že sú nastavení zápas zvládnuť, a išli si za tým. Klobúk dole. Bolo vidieť aj pri tom, keď sme dali góly, ako sa tešia, ako ich ten futbal dnes naozaj bavil. Musím ich pochváliť, nielen za tento zápas, ale aj za to, ako od zápasu k zápasu išli, aj keď nám to niekedy nevyšlo, ako napríklad výsledkovo v Ružomberku. Ale ukázali charakter, naozaj klobúk dole pre ich výkonmi.“

Róbert Polievka, kapitán MFK Dukla: „Dôležité bolo zvládnuť to dnes výsledkovo, ale čo ma teší viac je, že sme to zvládli aj herne. Rozdali sme si to so Žilinou fair-play. Dnes sme ukázali, že vieme vyhrávať veľké zápasy, a toto bol pre nás veľký zápas, pretože Žilina mala veľkú formu. Išli sme do zápasu s tým, že ak chceme bojovať o prvú šestku reálne, tak musíme dnes vyhrať. Poraziť doma Žilinu je podľa mňa fantastické. Pred zápasom som si to tak vysníval, že by som chcel ten zápas rozhodnúť tým desiatym gólom. Pre mňa to bol asi najlepší rok v mojej futbalovej kariére. Som veľmi rád, že som si ten sen dnes aj splnil. Pokiaľ ide o penaltu, tak v tomto momente ide ego bokom. My sme sa s Martinom Rymarenkom dohodli, že penalty kopať nebudem a chcem, aby ich kopal on. Dovtedy premenil všetky, takže to bolo fér. Máme výborný vzťah a prial som mu, aby ten gól dal, pretože dnes bolo jedno, kto ho dá. Možno to tak malo byť, že som nemal kopať penaltu a dať gól v závere, to bolo pre mňa asi krajšie.“

Polievka o svojej budúcnosti: „Mám prísľub od majiteľa, že môžem v zime odísť. Pevne verím, že to tak aj bude. Urobíme všetko pre to, aby som sa posunul ďalej. Ale nie, že by som chcel z Bystrice zdupkať, to všetci vedia. Môže sa to samozrejme stať, že vo februári vybehnem na trávnik za Bystricu, ale dôležité pre mňa boli tie posledné stretnutia s majiteľom, že mi prisľúbil, že môžem opustiť Bystricu v zime za ideálnych podmienok. Určite sa bude pracovať na tom, aby som z Bystrice odišiel, ale kvôli tomu, aby som sa posunul. Chcem hrať ťažké zápasy, o niečo lepšiu súťaž, pretože sa chcem pobiť o účasť na majstrovstvách Európy. Keď sa dostanem na to EURO, tak tam chcem ísť pripravený. Ponuky sú, ale ponuky sa ukážu až teraz, keď skončila jeseň. Nechcem byť konkrétny, lebo ani ja neviem.“

Martin Rymarenko, útočník Dukly, nepremenená penalta: „Napriek tomu počasiu a tomu, aké bolo ihrisko, ten zápas nejak vyzeral a mal svoju úroveň. Chceli sme zápas zvládnuť, rozlúčiť sa s jeseňou víťazstvom a som veľmi rád, že sa nám to podarilo. Prvý polčas to bol taký medzišestnástkový futbal, bez vyloženej šance. Druhý polčas už bol živší. Bola tam moja nepremenená penalta, ktorá ma mrzí, ale opäť sme ukázali, aký sme kolektív. Potiahli sme to jeden za druhého. Na penaltu sme určení viacerí, ale v konečnom dôsledku ide o to, ako sa kto cíti. Ja som sa pýtal Roba Polievku, či chce dať ten desiaty gól v sezóne, ale povedal, že si ju mám zobrať, že som poslednú dal. Takže som išiel, ale bohužiaľ som netrafil bránu. Jesenná časť bola pre nás veľmi pozitívna. Po minulej jesennej časti sme mali 21 bodov, teraz ich máme 29, takže určite sme sa niekde posunuli. Ale bude to do posledného kola boj o prvú šestku. Vidím, aká je tabuľka nabitá a každý chce v tej prvej šestke hrať.“

Ján Minárik, kapitán a autor gólu Žiliny: „Zo začiatku to bolo vyrovnané na tom ťažkom teréne. Ťažko sa kombinovalo, ťažko sa hľadali nejaké tie presné prihrávky, ale fajn, ustáli sme polčas s čistým kontom. Druhý polčas sme začali fajn, mali sme šance. Ustáli sme tú penaltu a dostali sme sa do vedenia, ale hneď sme si nechali streliť gól. Dostali sme lacné góly, ktoré neboli súperom nejak extra vybojované. Možno to šťastie, ktoré pri nás stálo v ostatných zápasoch, nám teraz chýbalo. Tie góly boli brániteľné, ale nejak to tam popadalo. Určite sme nechceli zakončiť rok takto.“

Niké liga - 18. kolo - sobota 16.12.2023, 15.00 h - Národný atletický štadión - B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 3:1 (0:0)

Góly: 66. Hlinka, 77. Polievka, 83. Depetris - 59. Minárik. Nepr. pen.: 52. Rymarenko. ŽK: 74. Depetris, 78. Polievka - 38. Jambor, 48. Nemčík, 59. Minárik, 75. Rusnák. Rozhodovali: Ziemba - Halíček, Bobko. Diváci: 1300.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška - Uhrinčať, Godál, Willwéber - Pišoja (90+1. J. Guimarães), Richtárech (90. Slebodník), Hlinka, Záhumenský - Považanec (70. Depetris) - Rymarenko, Polievka (C) (90. Migaľa).
Tréner: M. Auxt.

Zostava MŠK Žilina: Belko – Minárik (C), Hubočan, Nemčík – Rusnák (88. Leitner), Gidi (81. Kopas), Sauer, Bari (60. Javorček) – Addo (46. Bile), Jambor (81. Iľko), D. Ďuriš.
Tréner: J. Hynek.