• V generálke na Fortuna ligu naša výhra nad Pohroním
A tím / MFK Dukla (PR) / 09.07.2022

V generálke na Fortuna ligu naša výhra nad Pohroním

Radosť Faška a Polievku po našom góle (foto. Ľ. J. Hroboň)

Futbalisti banskobystrickej Dukly absolvovali posledný prípravný zápas pred nastávajúcou sezónou 2022/2023. V generálke na Fortuna ligu sa predstavili v Žiari nad Hronom a súperom im bol vlaňajší účastník tejto najvyššej súťaže na Slovensku FK Pohronie. Duel náš tím zvládol pod taktovkou nového trénera Michala Ščasného a vyhral 2:1.

Úvod stretnutia bol opatrnejší, odohrával sa medzi šestnástkami, nechýbalo množstvo súbojov. Prvú možnosť sme videli až v štrnástej minúte. Depetris v ťažkej pozícii prihral na ľavej strane Polievkovi, ten rýchlo postupoval dopredu, poslal loptu do šestnástky, kde pred Gašparovičom v šanci dobre zasahoval vracajúci sa hráč súpera Čunta. Zostali sme ešte vpredu a Depetris následne skúšal strieľať spoza šestnástky, žiaľ chýbala mu potrebná razancia. O minútu na to po rohu Polievku hlavičkoval Depetris vo veľkom vápne a mieril vedľa vzdialenejšej žrde. Reklamovali sme ešte u rozhodcu teč, no neúspešne. V dvadsiatej minúte po našom ďalšom rohovom kope smerovala odrazená lopta k voľnému Richtárechovi, ktorý zakončoval spoza veľkého vápna, ale brankár Le Giang si s týmto pokusom poradil. Rovnako tak pokryl o malú chvíľu i strieľaný center Polievku. Le Giang bol celý v červenom ako hráči Dukly, napokon si aspoň vrch dresu na bielu farbu zmenil po občerstvovacej pauze. Aj po nej sme boli stále aktívnejší. Gašparovič to takisto skúšal spoza šestnástky, tiež tomu chýbala o niečo väčšia prudkosť. O ňu sa už vo väčšom meradle pokúsil Willwéber z asi 25 metrov, no mieril viac k stredu bránky, takže Le Giang mohol zasiahnuť. V 38. minúte v strede ihriska po čistom súboji Kupčíka so Steinhubelom sa zranil nepríjemne futbalista Pohronia a s krvavou nohou ´odcupital´ z ihriska. Nepríjemný moment. Poslednú šancu prvého polčasu mala Dukla v 42. minúte. Prikryl vysunul na ľavej strane Depetrisa, ktorý prešiel do šestnástky, posunul loptu na Polievku, žiaľ náš kapitán prestrelil bránku, nesadla mu lopta dobre na kopačku. Domáci za celý polčas nevystrelili ani raz na našu bránku!

Po zmene strán sme mohli najprv pykať. Hruška vyrobil chybu a pred útočiacim futbalistom Pohronia v poslednej možnej chvíli zasiahol Pišoja. Úvodný gól padol v 51. minúte a tešili sa z neho futbalisti spod Urpína. Navrátilec do Dukly Faško parádne vysunul Róberta Polievku za obranu súpera, ten si spravil Le Gianga v šestnástke a pokoril ho v päťke z uhla, keď už mal odkrytú jeho svätyňu – 0:1. A to nebolo všetko. Prešlo iba päť minút a bolo 0:2, pretože Willwéber pekne vybojoval loptu na našej útočnej polovici, prihral parádne Michalovi Faškovi do behu, náš novic pekne prešiel do šestnástky a skúsene i presne vystrelil medzi dvoma nestíhajúc brániacimi hráčmi Pohronia. Druhý polčas bol poznačený početnými striedaniami a tie lepšie sadli mužstvu zo Žiaru nad Hronom. Postupne totiž začalo preberať iniciatívu a vytváralo si takisto šance. Veľkú mal v 61. minúte Blahút, po trme – vrme v našom pokutovom území sa dostal na kraji päťky ku koncovke a Hruška musel loptu vyraziť. Domáci prevahu napokon zužitkovali v 78. minúte do zníženia stavu na 1:2. Po rohu Netolického sa hlavou presadil Holub, keď mieril presne k žrdi, gólman Dukly sa síce natiahol, ale už nedočiahol na loptu. V závere sa snažili domáci vyrovnať a veľké šance prišli na rad v 86. minúte. Dostali sa do nich Čunta a Cíferský, Hruška predviedol parádne zákroky a podržal v tej chvíli bystrický tím. Hneď na to sme mohli kontrovať Faškom. Le Giang bol vybehnutý, čo si náš hráč všimol a dobre strieľal z vyše 20 metrov, no iba tesne vedľa žrde. A o pár sekúnd na to sme vyrobili ďalšiu hlúposť v obrane, ktorú mohol potrestať dobre hrajúci Blahút v drese Pohronia. Z hranice šestnástky minul odkrytú bránku popri vybehnutom našom brankárovi. Duel sme teda napokon zvládli a v generálke na Fortuna ligu vyhrali.

FK Pohronie - MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:0)

Góly: 78. Holub – 51. Polievka, 56. Faško. Rozhodoval: Foltán. ŽK: Abrahám, Čunta (obaja Pohronie). Diváci: 350.

Zostava a striedania:

Dukla: Hruška - Pišoja, Kupčík, Prikryl (46. Uhrinčať) – Migaľa (46. Slávik), Richtárech (80. Kandala), Willwéber (63. Köröš), Záhumenský (46. Slaninka) – Gašparovič (63. Hanes), Depetris (46. Faško), Polievka (70. Gábriš – na skúške)

Pohronie: Le Giang - Čunta, Kuc (55.Holub), Štrba(80.Cíferský), Krén (73. Netolický) - Brodziansky (55. S. Urgela), S. Urgela (46. Mateus), Ožvolda - Steinhubel (38. Barbora), Abrahám (71. Tatár), Blahút

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Zápas mi ukázal veľa vecí, na ktorých musíme popracovať. Jedna vec je výsledok, ale ja som veľakrát povedal, že príprava nerieši výsledky. Ide skôr o spôsob hry, ktorý sme chceli predviesť a trénovali na tom celý týždeň. Pokiaľ sme neprestriedali, boli tam dobré veci, ale aj horšie veci, o nich sme si niečo v šatni povedali. Potom, keď sme vo väčšom meradle prestriedali, tak to bol už čistý chaos. Potešili ma oba góly, ten druhý po výbornom presingu, prvý výborný nábeh Faška, dal fantastickú prihrávku na Polievku. Tu sa ukázala kvalita hráčov akými sú Polievka a Faško, plus Willwéber k tomu. Musíme ako celok viac potrénovať na určitých veciach, ktoré robíme, aby sa nevyskytli chyby.“

Michal Faško, strelec víťazného gólu, na prvý prihral: „Nastúpil som do druhého polčasu a začal výborne. Hneď som prihral Robovi Polievkovi na gól, potom super Ľubo Willwéber získal loptu a dali sme na 2:0. Čiže skvelé, na úvod druhého polčasu výborné, len škoda toho záveru. Zbytočne sme si to skomplikovali a Pohronie malo šance. Pre mňa to bol po dlhšom čase prvý zápas a myslím si, že to bolo celkom dobré. Dúfam, že sa čoskoro do toho dostanem a budem takto pokračovať. Išiel som do útoku, poviem tak, že kde ma tréner postaví, tam budem hrať. V Nitre som tiež hral na tomto poste, bol tam taký systém, keď Maťo Franko nemohol hrať, tak ja som ho zastupoval na hrote. Išlo o taký falošný hrot, hral som ho takpovediac svojsky, ale malo to vtedy úžitok pre nitriansky tím. Myslím si, že aj tu je to jedna z možností. Tréner sa dnes takto rozhodol, no kde ma dá, tam budem hrať.“

Patrik Prikryl, skúsený stopér našej Dukly: „Posledný prípravný zápas sme výsledkovo zvládli, ale herne ešte dolaďujeme nejaké veci. Máme na to týždeň do prvého ligového zápasu, verím, že to teda doladíme, aby to bolo všetko stopercentné. Čo sa týka prípravy, bolo to rýchle, ubehlo to rýchlo, udiali sa aj nejaké veci, ku ktorým sa už nechcem vracať. Myslím si, že zápasy, ktoré sme v príprave odohrali, boli ťažké, náročné. Niektoré sme zvládli celkom dobre, aj herne, aj výsledkovo. Prehrali sme iba jeden duel, minulý týždeň s Katovicami. Príprava bola podľa mňa dobrá. Musíme však ešte rýchlejšie napádať hráčov, viac v šprinte, taktiež dostupovať hráčov, zlepšiť otáčanie hry a rýchlejšie hrať s loptou.“

Najbližší zápas odohrá naša Dukličkapiatok 15. júla, pôjde o prvý ligový duel. Predstavíme sa na pôde súpera na východe Slovenska, kde nás o 20.30 hodine pred kamerami TV Nova Sport hostí tamojší Zemplín Michalovce.